Retro Otomobillerin Paris Şovu

Otomotiv tarihini şekillendiren markaların efsaneye dönüşmüş modelleri ile klasik otomobil tutkunlarının Paris’teki randevusuna tanıklık etmeye ne dersiniz?

Neredeyse her gün bir yenisi duyurulan elektrikli araçlar, süper otomobiller, sürücüsüz yolculuk deneyimi gibi ileri teknolojili hamleler otomobil sektörünün bugününü şekillendiriyor, ancak retro otomobillerin klasik güzelliği ve motorlarından yükselen gürültünün büyüsü bambaşka. Klasik otomobil fuarlarının en önemlilerinden Rétromobile, geçtiğimiz günlerde, Paris’in Versailles kasabasında, retro araçlarla bu araçlara tutkun koleksiyonerleri ve nostalji meraklılarını bir kez daha buluşturdu.

Kırk üçüncü kez düzenlenen Rétromobile bu yıl da birçok ilginç etkinliğe ve lansmana sahne oldu. “Geçmişin her zaman bir geleceği vardır,” mottosuyla ziyaretçilerini ağırlayan fuarda gerçekleşen, Fransa’nın lider otomobil markası Renault’nun kuruluşunun 120. yılına özel retrospektif sergisi bunlardan biriydi. Fransa’nın bir başka otomotiv devi Citroën de iki ikonik modeli, 2CV ve Méhari’nin üretilmelerinin 70. ve 50. yıldönümlerine saygı duruşunda bulunan bir etkinlik düzenledi.

Spor otomobil dendiğinde akla gelen Porsche ve Jaguar da Rétromobile’de yer alan ünlü otomobil markaları arasındaydı. Porsche 70 yıllık yarışçı DNA’sını gözler önüne seren bir seçkiyle konuklarla buluştu.

Jaguar ise bu yıl Rétromobile’in en ilgi çeken lansmanlarından birini gerçekleştirdi ve en son 1956’da üretilen ikonik otomobil modeli D-type yarış aracının bir kez daha üretime geçirileceğini duyurdu. Tüm parçaları orijinaliyle aynı olacak bu modelden sadece 25 adet üretilecek. Le Mans 24 Hours yarışını 1955 ve 1957 yılları arasında üç kez kazanan, 6 silindirli XK motora sahip bu efsane otomobilin yeni üretiminin ilk örneği Rétromobile’in şanslı ziyaretçilerinin tanıklık ettiği etkinlikte ilk kez sergilendi.


Önerilen yazılar