Richard Mille Uçuşa Geçti

Deneysel malzemeleri, olağanüstü mekanizmaları ve kusursuz ergonomisiyle ünlenen Richard Mille saatleri, bu kez uçak teknolojisinden ilham alıyor.

Bir saat üretmek ile bir uçak üretmek her ne kadar boyut olarak birbirinden çok farklı olsa da, modern saatçiliğin yıldızı Richard Mille’e göre, işleyiş, gereksinim ve süreç bakımından çok benziyorlar. Her ikisi için de yüzlerce saatlik AR-GE çalışması yapmak şart; tıpkı sağlamlık ile performansı garantilyen ultra hafif ve son derece dayanıklı malzemeler kullanmanın şart olması gibi…

Richard Mille de, gelmiş geçmiş en karmaşık mekanizmaya sahip yeni saat modelini tasarlarken sadece havacılığın ileri düzey teknolojilerinden ilham almakla kalmamış, aynı zamanda RM 62-01 Tourbillon Vibrating Alarm ACJ adlı bu modelini AJC yani Airbus Corporate Jets ile beraber tasarlamış.

AJC, hepimizin bildiği Airbus’ın bir markası; ürettiği ultra güvenli ve ultra lüks özel jetleriyle tanınıyor. Richard Mille ve AJC’nin ilk kez 2016’de işbirliği yapmasıyla RM 50-02 ACJ Tourbillon Split Seconds Chronograph adlı özel modelden 30 adet üretilmişti.

Bu işbirliğinin ikinci meyvesi olan ve Richard Mille tarafından yeni duyurulan RM 62-01 Tourbillon Vibrating Alarm ACJ ise bir önceki saat modelini bile gölgede bırakacak kadar ince detaylarla donatılmış.

Yine 30 adetle sınırlı üretilecek RM 62-01’in en önemli özelliği sessiz alarm fonksiyonu. Alışıldık mekanik saatlerin aksine, bu saat modeli sadece onu takan kişinin duyacağı bir titreşimli alarma sahip. Salınımlı bir ağırlık ile sağlanan bu kompleks alarm sisteminin geliştirilmesi beş yıla yayılmış. Çevreyi rahatsız etmeyen bu alarm sistemi gezginlere büyük bir kolaylık sağlamış oluyor.

Saatin çelik ile titanyumdan üretilmiş kasası ve bezeli; siyah reçine ile yüksek teknolojili karbon fiber bileşimi olan Carbon TPT’den üretilmiş uçak penceresi şeklindeki ikinci bir bezeli bulunuyor.

Geliştirilmesi beş yıla yakın süren ve 816 ayrı parçanın bütünleşmesiyle oluşan RM 62-01, buna rağmen kullanımı epey kolay bir saat. Kurma, ayarlama, alarm, saat dilimi ayarı ve boşa alma gibi beş fonksiyonun tümü jet motorundan ilham alan kurma kolu ile gerçekleştiriliyor.

Kadranında birçok canlı rengi bir arada sergileyen bir tasarıma sahip bu özel başyapıtın fiyatı ise 1.2 milyon dolar!


Önerilen yazılar