MAKALE

Sabah Sporu Vazgeçilmeziniz Olsun

Sabah Sporu Vazgeçilmeziniz Olsun

Sabahları spor yapmanın faydalarını öğrendiğinizde alarmı biraz daha erkene kurmak için daha fazla bahane bulmayacaksınız.

Özellikle de kış aylarında güneş bir türlü doğmak bilmez, hava aydınlanmazken erken kalkmak hepimize zor geliyor. Ancak aslında sabah rutininize sporu yerleştirmeyi başardığınızda hem vücudunuz belli bir saatte uyanmaya alışacak hem de günün devamını fiziksel ve ruhsal olarak çok daha iyi bir şekilde devam ettirebileceksiniz. Öyle çok uzun bir süre spor yapmaktan da bahsetmiyoruz… Sadece 30 dakikalık bir egzersiz bile büyük bir fark yaratabilir! Üstelik günün diğer zamanlarında yapılan spora göre, sabah sporunun birçok ekstra faydası da var.

İşte sabah sporunu hayatınızın vazgeçilmezlerinden biri kılmak için sizi ikna edecek bu faydalar…

Enerjinizi Zirveye Çıkarır

Sabahları zor uyanan ve güne zor başlayanlardansanız sabah sporu sizin için mucizeler yaratabilir. Çünkü sabahları yapılan egzersizler kalp atışınızı ve kan akışınızı hızlandırır, böylece enerjinizi artırır. Kendinizi gün boyu dinç, üretken ve pozitif hissedersiniz.

Sağlıklı Beslenme Alışkanlıklarını Geliştirir

Güne egzersiz yaparak başladığınız zaman kendinizi daha enerjik hissedeceğinizden bol yağlı, şekerli ya da karbonhidratlı gıdalara yönelme isteğiniz de doğal yoldan azalacak. Bu tip gıdalar kan şekeri seviyelerinizde ani değişikliklere yol açacağından günün devamındaki beslenme tercihlerinizi de etkiler. Oysa spor yaptıktan sonra tüketeceğiniz bol lifli, taze ve sağlıklı besinler sizi tok tutarak kan şekerinizi dengeler ve hızlı acıkıp sağlıklsız öğünlerle beslenmenize engel olurlar.

Stres Seviyenizi Azaltır

Güne neden stresli başladığınızı düşündüğünüzde bunun en önemli sebeplerinden birinin işe giderken trafiğe yakalanma veya kalabalık toplu taşıma araçlarına maruz kalma olduğunu fark edeceksiniz. Bunun yerine iş yerine yakın bir spor salonuna üye olup yola daha erken çıkarak bu stresten kendinizi kurtarabilirsiniz. Eğer bir spor salonuna üye olamıyorsanız, bunun yerine sabah erken saatlerde yarım saatlik bir yürüşe de çıkabilirsiniz. Ayrıca spor, vücudunuzun stres hormonu olan kortizolü üretme seviyesini de düşürdüğü ve kaslarınızdaki gerginliği azalttığı için ofiste de gün boyu kendinizi daha rahat ve huzurlu hissedeceksiniz.


Önerilen yazılar