MAKALE

Saç Güzelliğiniz İçin Uzman Tavsiyeleri

Saç Güzelliğiniz İçin Uzman Tavsiyeleri

Uzmanlardan farklı saç tiplerine göre doğal bakım reçeteleri…

Pandemi sırasında birçok alışkanlığımız değişti. Bu alışkanlıkların bazıları yerini bir kez daha eskilerine bıraksa da, yeni normal adı verilen bu süreç halen devam ederken biz de aslında birçok şeyi evde kendi kendimize halledebileceğimizin farkına varmış olduk.

Saç bakımı alışkanlıklarımız da bunlardan biri. Siz de kuaföre gitmek yerine saç güzelliğinizi evde doğal malzemeleri kullanarak garantilemeye devam edenlerdenseniz uluslararası saç kesim eğitmeni Sinan Ergün’ün evde saç bakımı tüyoları tam size göre!

Bakım tüyolarına geçmeden önce, aşağıda önerilen karışımların içeriğindeki maddelerden herhangi birine alerjiniz olmadığından emin olmanız gerektiğini de hatırlatmakta fayda var.

Doğal parlaklık için

Özellikle yoğun şehir hayatının en büyün problemlerinden biri saçlarda mat ve cansız görüntü. Saçlarınızın daha canlı, parlak ve dolgun gözükmesini sağlamak için saf bal ve limonu sıcak suyla karıştırın. Saçınızın boyuna ve uçlarına sürün. Streç filme sardıktan sonra 10 dakika bekletin ve güzelce arındırın.

Kuru saçlardan kurtulmak için

Saçlarınızın nem dengesinin normal seviyesinin altında olması kuruluğa ve buna bağlı olarak da saç uçlarında kırılmaya sebep olur. Saçlarınızın nemli ve sağlıklı olması için argan yağı ya da saf zeytin yağı ile esmer şekeri karıştırıp saç uçlarında 15 dakika bekletin ve arındırın.

Yağlı saçlardan kurtulmak için

Yağlı saçların öncelikli sebepleri arasında yanlış kozmetik ürünü kullanımı geliyor. Saç kremini diplere kullanmak bile saçın yağ dengesini bozuyor ve saçlarda aşırı yağlanma problemine sebep oluyor. Yağlı saçlarınız varsa yumurtanın beyazı ve limonu karıştırıp içine biraz kaya tuzu ekleyin karıştırmaya devam edin. Saç boy ve uçlarına sürerek 20 dakika bekletip arındırın.

Kepekli saçlardan kurtulmak için

Kepek kadın ya da erkek herkesin en çok yaşadığı problemlerin başında geliyor. Sebep yelpazesi epey geniş. Kepeğin başlıca sebepleri arasında stres, yanlış şekillendirici kullanımı, farklı hastalıklar, yanlış şampuan kullanımı gibi şeyler bulunuyor. Eğer herhangi bir cilt rahatsızlığına bağlı kepek probleminiz yoksa kepekten kurtulmak doğal yollarla da mümkün. Hindistan cevizi yağı, nane yağı ve rendelenmiş limon kabuğunu karıştırıp saç diplerinize parmak uçlarınızla, tırnaklarınızı kullanmadan, 15 dakika masaj yaparak uygulayın ve 10 dakika bekletin. Ardından saçınızdan arındırın. Arındırdıktan sonra pamukla hafif şekilde diplere saf kantaron yağı sürün. Kantaron yenilenme konusunda saç diplerinize destek olacaktır.

Kabarık saçları sakinleştirmek için

Kabarık saçları olanlar her zaman şekillendirme için daha fazla zaman ayırmak zorunda olanlar oluyor. Saçı yıkayıp çıkmak, özellikle kabarık saçlılar için bir hayal. Fakat düzenli uygulama ile kabarık saçları da doğal yollarla sakinleştirmek mümkün. Muz, süzme yoğurt, bal ve 2-3 damla argan yağını karıştırın. Saçınızın boy ve uçlarına yoğun bir şekilde sürüp 30 dakika bekledikten sonra arındırın.

Rutin bakım için

Eğer saçlarınızda belirgin bir sorun yoksa ve sadece rutin bakım yapmak istiyorsanız rende tarçın ve Hindistan cevizi yağını sıcak suyla karıştırıp boy ve uçlara sürerek 30 dakika bekletip durulayabilirsiniz.


Önerilen yazılar