Sadece Deniz ve Siz

Denizin ortasına konmuş bir UFO gibi duran bu lüks otel odasında masmavi bir dünyaya süzülebilirsiniz.

Herkesin izole bir tatil arayışında olduğu bu dönemde Fransız gemi inşaat mühendisi Jean-Michel Duacancelle tarafından tasarlanan Anthénea, sosyal izolasyon kavramını birkaç fersah öteye taşıyor. Geçtiğimiz yıl ilk kez tanıtılan Anthénea, ilk bakışta denize konmuş bir UFO gibi görünüyor. Tamamen çevre dostu, geri dönüştürülebilir materyallerle tasarlanan bu yüzen ev, aynı zamanda kubbesindeki güneş enerjisi panelleriyle kendi kendine yetecek enerjiyi de sağlayabiliyor.

Fiberglastan üretilmiş dairesel gövdesinin içi, Anthénea’ya yatırım da yapan Pierre Cardin tarafından tasarlanmış. Yüzen ev üç ana yaşam alanından oluşuyor. Alt katta, konforlu bir kanape ve bir minibarın bulunduğu bir oturma odası; daire şeklinde, iki kişilik yatak ve hem deniz suyu hem de tatlı suyla kullanılabilen bir küvet bulunan yatak odası ve küçük bir mutfak yer alıyor. Üst katta ise 12 kişiye kadar ağırlayabilen açık bir dinlenme alanı bulunuyor. Anthénea tüm yaşam alanlarında 360 derecelik bir manzara sunarken su seviyesinin altında kalan pencereleriyle denizaltı yaşamını da seyretmenizi sağlıyor.

Denizde yavaş keşif modunda seyredebilme lisansına sahip olan Anthénea, Duacancelle’in belirttiğine göre şiddetli kasırgalara bile dayanıklı ve batmayacak şekilde tasarlanmış. Anthénea misafirlerini doğa ile kusursuz bir biçimde bir araya getirirken aynı zamanda özel çapa sistemi sayesinde deniz tabanındaki ekosisteme de kesinlikle zarar vermiyor.

Bütün kumandası bir dijital tablet kullanılarak yapılan bu lüks sığınağın misafirleri, turist kalabalıklarından uzakta, özgürlüğün tadına doyasıya çıkarabiliyorlar.


Önerilen yazılar