Sağlıklı ve Mutlu Bir Bayram İçin

Bayramın kalabalık ve keyifli sofralarını aynı zamanda sağlıklı öğünlere dönüştürmek için önerilerimize kulak verin.

Bayramda aşırı miktarda et tüketimine bağlı olarak gereğinden fazla protein ve yağ alımı gerçekleşiyor. Bu nedenle öncelikle porsiyon kontrolüne mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor. Aşırı et tükettiğiniz takdirde vücudunuzun bunun fazlasını yağ olarak depolayacağını unutmayın. Doğru yöntemlerle ve dinlendirilip pişirilen kurban etinin yanında bol mevsim yeşilliklerinden olusan salata ya da haşlanmış sebze yemeyi tercih etmenizi öneririm.

Günlük su ihtiyacımız 2-2,5 litre, ancak şunu unutmayın, hiçbir içecek suyun yerini tutamaz; bu nedenle mutlaka bol bol su için! Tükettiğiniz diğer sıvılara da dikkat etmelisiniz. Asitli içeceklerden kesinlikle uzak durmanızı öneriyorum. Bitki çayları, kahve ve kefir gibi içecekler daha sağlıklı tercihler olarak tüketilebilir.

Şeker hastalığı, kolesterol ve tansiyon gibi kronik sağlık problemi olan kişilerin çikolata ve şeker tüketiminden uzak durması da bayramda sağlıklı beslenmek için verebileceğim bir başka tavsiye. Eğer mutlaka tatlı yemek istiyorsanız şerbetli hamur tatlıları yerine mevsim meyveleri veya sütlü tatlılar sizin için daha masum seçenekler olacak.

Bayramda egzersiz yapılır mı demeyin! Mutlaka egzersiz yapın. Hareket edin ve bu yüzden de küçük öğünler tüketin. Uygun fiziksel aktiviteler olarak tavsiye edebileceklerim arasında yürüyüş, yüzme, bisiklet binme gibi hafif tempolu egzersizler bulunuyor.

Yazar: Master Personal Trainer Remzi Bilgiç

Telefon: 0 (544) 720 85 95

E-posta: remzibilgicc@hotmail.com


Önerilen yazılar