Sanat İçinde Sanat

Dikkat edin, siz de bir müzede gezerken fotoğraf sanatçısı Stefan Draschan’ın objektifine yakalanıp ansızın bir sanat eserine dönüşebilirsiniz!

Son zamanlarda gördüğümüz en keyifli ve ilginç fotoğraf serilerinden birisi, Fransız fotoğraf sanatçısı Stefan Draschan’ın zeki gözlemiyle ortaya çıkmış. “People matching artworks”, yani “Sanat eserleriyle uyumlu insanlar” projesi, bir eseri incelerken tesadüf eseri o eserle bütünleşen müze ziyaretçisi insanların karelerinden oluşuyor.

Kimi giydiklerinin renkleriyle, kimiyse saçı, duruşu veya başka bir özelliğiyle karşısında durduğu sanat eserinin bir parçası gibi görünen kişiler, Draschan’ın bakış açısıyla birleştiğinde ortaya sanat içinde sanatın bulunduğu fotoğraf kareleri çıkıyor.

Draschan’ın fotoğrafları kurmaca gibi dursa da, arkalarında yatan sır sadece sabırla beklemek. Fotoğrafları çekmek için Viyana, Paris ve Berlin gibi şehirlerin önemli müzelerinde ‘pusuya yatan’ Stefan Draschan’ın çok renkli karelerinden bazılarıyla başbaşa bırakalım sizleri.


Önerilen yazılar