MAKALE

Seyahatinize Adrenalin Eklemeye Ne Dersiniz?

Seyahatinize Adrenalin Eklemeye Ne Dersiniz?

Hem doğa ile baş başa kalabileceğiniz hem de adrenalin duygusunu hissedebileceğiniz tatiller için rotanızı nerelere çevirmelisiniz?

Türkiye’nin zengin coğrafyasının sunduğu muhteşem güzellikler saymakla bitmiyor. Bu zenginlik sayesinde her tür tatil tercihinizi tatmin edebilecek olanaklar da bulunuyor. Buna adrenalinden hoşlanan ve kendini doğanın kucağında sınamak isteyenlerin deneyimleyebileceği doğa sporları da dahil.

Siz de bir sonraki tatilinizde farklı ve heyecan dolu bir deneyim yaşamak istiyorsanız rafting’den kiteboard’a kadar Türkiye’de yapabileceğiniz doğa sporlarını ve bunlar için en iyi lokasyonları sizin için listeledik.

Rafting

Gürül gürül akan nehirlerde yapılan adrenalin dolu bir doğa sporu olan rafting’i akarsu bakımından zengin olan ülkemizde birçok yerde yapabilirsiniz. Farklı zorluklardaki parkurlarda, deneyimli rehberlerin önderliğinde birkaç kişilik gruplar halinde yapılan rafting için en iyi mevsim ise karların eriyip akarsuların debisinin arttığı ilkbahar ayları. Türkiye’de rafting yapılan yerlerin başında Çoruh Nehri, Dalaman Çayı, Manavgat Çayı, Fırtına Deresi ve Köprülü Kanyon geliyor. Düzce’de bulunan Melen Çayı da İstanbul’a yakınlığıyla pratik bir rafting rotası olabilir.

Tüplü Dalış

Derin maviliklerin büyülü dünyası sizi yeryüzünden alıp bambaşka bir diyara götürecek. Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde de tüplü dalış en popüler doğa sporlarından biri. Tüplü dalış yapabilmek için önce bir sualtı spor kulübü ya da eğitim merkezinden tüplü dalış sertifikası almanız gerekiyor. Ancak bazı noktalarda günübirlik eğitim verip 5 metrelik deneme dalışına çıkaran dalış merkezleri de bulunuyor. Scuba diving ya da tüplü dalış denince akla ilk gelen yerlerden biri Kaş. Kaş’ta sizi hem doğal güzellikler hem de 70 yıllık bir Yunan batığı gibi ilginç görsel deneyimler bekliyor. Kaş dışında tüplü dalış yapabileceğiniz yerler arasında Saros Körfezi, Bodrum Orak Adası ve Gökçeada’yı sayabiliriz.

Yamaç Paraşütü

Kanat takıp uçmaya var mısınız? Yüksekten korkmuyorsanız Türkiye’de yapabileceğiniz en adrenalin dolu doğa sporlarından biri kesinlikle yamaç paraşütü ya da İngilizce adıyla paragliding. Yamaç paraşütünde önce bir eğitmenle beraber kendinizi yaklaşık 2 bin metreden boşluğa bırakıyorsunuz. Ardından havanın kaldırma gücü sizi daha da yükseklere çıkarıyor. Hem adrenalin hem de büyüleyici bir özgürlük hissi yaşamak ve elbette göz alabildiğine uzanan muhteşem manzaraları kuşbakışı izlemek için yamaç paraşütü muhteşem bir tercih. Yamaç paraşütü yapmak için Türkiye’deki en popüler lokasyon Ölüdeniz’in manzaralarını sunan Babadağ. Ama Kaş, Nemrut Dağı, Pamukkale ve Munzur Dağları’nda da bu doğa sporunu yapmanız mümkün.

Kaya Tırmanışı

Dağcılık sporunun bir kolu olan kaya tırmanışı yapmak için öncelikle dağcılık kulüplerinde eğitim almanız gerekiyor. Bu eğitim genellikle yapay olarak oluşturulmuş tırmanış duvarlarında veriliyor. Eğitim aldıktan sonra kaya tırmanışı yapabileceğiniz yerler arasında Kocaeli Ballıkayalar, Antalya Geyikbayırı, Niğde Aladağlar ve Muğla Bafa Gölü’nü sayabiliriz.

Uçurtma Sörfü

Kiteboard ya da Türkçe ismiyle uçurtma sörfü, rüzgar sörfünün yelken yerine uçurtma tarzı bir ekipmanla yapılan bir versiyonu. Deniz ve rüzgarın buluştuğu noktalar kiteboard yapmak için ideal. Örneğin Akyaka’nın upuzun koyu ve sığ denizi, Alaçatı’nın neredeyse hiç dinmeyen rüzgarı bu doğa sporu için ideal alanlar oluşturuyor. Vücuda bağlanan uçurtma ve rüzgarın gücüyle birlikte deniz üzerinde kayıp gitmenin, dalgalarda sıçramananın adrenalini yaşamak isterseniz sörf merkezlerinde hem eğitim alabilir hem de ekipman kiralayabilirsiniz. Bozcaada, Gökçeada, Urla ve Kilyos da bu doğa sporunu deneyimleyebileceğiniz diğer yerler.

Kaynak: FitBlog


Önerilen yazılar