Shelby’nin Bakır Çağı

Shelby Cobra tamamen elle şekillendirilmiş bakır bir gövde ile yeniden hayat buluyor.

1962’de, efsanevi otomobil yarışçısı Carrolll Shelby bir İngiliz otomobili ile Amerika’nın güçlü V-8 motorunu bir araya getirme fikrine kapıldı. İngiliz otomobil üreticisi AC Cars, Shelby’e hafif, modifiye bir şasi; Ford ise bir V-8 motoru sağlayınca ortaya Shelby Cobra çıkmış oldu. 1965 yılına geldiğimizde ise Cobra biraz daha evrimleşerek en ikonik formunu aldı.

Takvimler 2021’i gösterdiğinde 1965 Shelby Cobra, bir kez daha otomobil tutkunlarının gündemine girdi çünkü bu kez ona bambaşka bir biçimde hayat veren Kirkham Motorsports adlı, klasik araçlara kendi dokunuşlarıyla bambaşka bir karakter kazandıran tasarım ekibi oldu.

Yeniden tasarlayıp açık artırma ile satışa sundukları 1965 Shelby, tamamen elle şekillendirilmiş yüzde yüz bakır bir gövdeye sahip. 17 ayrı panel birbiriyle öyle ustaca bir araya getirilmiş ki herhangi bir kesinti yeri görmek imkansız. Ayrıca bakıra elle şekil vermenin ne kadar büyük bir ustalık gerektirdiği düşünüldüğünde kusursuz bir simetriye sahip bu otomobil gövdesini üretebilmek gerçekten de büyük bir alkışı hak ediyor.

1965 Shelby Cobra’nın bakır gövdesi yollara ‘çıplak’ bir biçimde, yani boyanmadan sadece cilalanarak ayna gibi pırıl pırıl bir hale getirilmiş olarak çıkıyor. Aracın sportif karakterini yansıtan ‘Le Mans çizgileri’ de bakırın zımparalanarak matlaştırılmasıyla oluşturulmuş. Göz alıcı bakır şasinin altında 468 inç küplük, V-8 motor yer alıyor. Üstü açık aracın iç kısmında ise nostaljik karakteri tamamen korunmuş.

Kirkham Motorsports, aynı modelin bronzdan üretilmiş bir ikizini de tasarlamış ve her iki eşsiz araç 475 bin dolardan satışa sunuluyor.


Önerilen yazılar