MAKALE

Sınırsız Aşırılık: Met Gala 2019

Sınırsız Aşırılık: Met Gala 2019

Met Gala’nın bu yılki kırmızı halısı hayal gücünün sınırlarının tamamen ortadan kaybolduğu kostümlerle doluydu.

Modanın zirve gecesi olarak anılan ve her yıl New York Metropolitan Müzesi’nin moda sergisinin açılışı nedeniyle düzenlenen Met Gala’da abartılı kostümler görmeye alışığız. Çünkü modanın en yetenekli ve yaratıcı isimleri, ünlülerle bir araya gelip gecenin, daha doğrusu serginin o yılki temasına özel kostümlere imza atıyor. Ancak bu yılki Met Gala, daha önceki yılları gölgede bırakacak kadar abartılı ve şatafatlı geçti.

Bunun sebebiyse bu yıl Metropolitan Müzesi’nde düzenlenen “Camp: Notes on Fashion” adlı sergi. “Camp” teriminin aslında tam bir tanımı yok. Sergi, Susan Sontag’ın 1964’te kaleme aldığı denemeden esinleniyor. Bu denemede Sontag, “Camp”ı “doğal olmayana, yapaylığa ve aşırılığa duyulan sevgi” olarak tanımlamıştı. Merkezinde “Camp” bulunan moda tasarımları esprili, ironik veya sadece aşırı olabiliyor.

Bu temanın kırmızı halıya yansıması da tam tahmin edileceği gibi son derece teatral oldu ve unutulmayacak tasarımlara sahip kostümlerin, aşırıya kaçan saç, makyaj ve aksesuarların bir araya gelmesini sağladı.

Gecenin en çok konuşulan ismi, aynı zamanda galanın bu yılki ev sahiplerinden Lady Gaga oldu. Çünkü Lady Gaga kırmızı halıda yürürken tam üç kez elbise değiştirdi. Brandon Maxwell’in tasarladığı kostümleri taşıyan Lady Gaga, pespembe dev bir elbiseyle başladığı kırmızı halı yürüyüşünü platform topuklu botları ve iç çamaşırlarıyla tamamladı.

Gecenin unutulmazlarından biri de bir avize kılığına giren Katy Perry oldu, Moschino tasarımlı bu kostüm galanın temasıyla birebir örtüşen başarılı bir tercihti. Kacey Musgraves de yine Moschino’yu tercih eden bir isim oldu ve galaya baştan aşağı neon pembeler giyerek, uzun ve düz sarı saçlarıyla canlı bir Barbie bebek gibi katıldı.

Bella Hadid ve Emily Ratajkowski sıra dışı dekolteleriyle göz kamaştırırken Kendal ve Kylie Jenner kardeşler Versace imzalı, kuş tüyleriyle süslü, ışıltılı elbiseleriyle büyüledi.

Zendaya’nin eteği alttan ışıklandırmalı Tommy Hilfiger elbisesi, Sindirella masalından esinlenmişti. Dior’un 2019 ilkbahar / yaz haute couture 2019 koleksiyonundan, gökkuşağı renklerindeki şortlu tulumuyla Cara Delevgine de bir sirkten çıkmış gibi görünüyordu.

Gigi Hadid’in fütüristik Michael Kors kostümü, Celine Dion’un 3 bin saatte üretilen ışıltılı Oscar de la Renta tasarımı, Cardi B’nin Thom Browne imzalı, metrelerce uzunluktaki kuyruğa sahip elbisesi ve Lupita Nyong’o’nun neon renkli yelpazeleri de geceye damgasını vuran diğer ‘Camp’ tasarımlar oldu.


Önerilen yazılar