MAKALE

Sıradan Objelere Sıra Dışı Tasarımlar

Sıradan Objelere Sıra Dışı Tasarımlar

Virgil Abloh’nun ‘giyilmeyen moda’ diye tanımladığı sıra dışı ev dekorasyon koleksiyonu şaşırtıcı tasarımlar içeriyor.

Ikea alışveriş fişi desenli bir halıya ne dersiniz? Peki ayakları kapı tutacağı şeklinde tasarlanmış sandalyelere? Islak çimen gibi görünen bir kilim evinizde nasıl dururdu?

Bu ilginç tasarımlar tuhaf bir hayalin ürünleri değil, geçtiğimiz yıldn beri Louis Vuitton’un erkek koleksiyonlarının başında bulunan ünlü moda tasarımcısı Virgil Abloh’nun Ikea için tasarladığı özel koleksiyondan parçalar.

Abloh, İsveççe’de ‘Markalı’ anlamına gelen MARKERAD isimli koleksiyonu, ilk evlerini dekore eden millenial kuşağı düşünerek tasarlamış. Bütçe dostu özelliğiyle bilinen ev dekorasyon mağazası Ikea ile Abloh, bu iş birlikleri sayesinde tasarımı ‘demokratikleştirme’ ve her kesime ulaşabilmesini sağlama hedeflerine de ulaşmış.

Sokak modasına yakınlığıyla bilinen Abloh, MARKERAD koleksiyonunda da bu bakış açısını sürdürmüş. Kullandığımızı fark bile etmediğimiz, en sıradan, en gündelik objelere farklı bir yönden bakarak onlara seviye atlatmış. Beklenmedik ve sıra dışı sanatsal dokunuşları ile kültürel referanslarını kattığı bu eşyaların her biri farklı bir karakter kazanmış.

Koleksiyondaki parçaların büyük çoğu Abloh’nun imzası haline gelen tırnak işaretlerini sergiliyor. Kadranında “TEMPORARY” yazan bir duvar saati, “SCULPTURE” yazılı bir alışveriş çantası ve “HOMEWORK” yazılı bir alet takımı, koleksiyonun ilginç parçalarından. Yeşil yosun gibi görünen bir halı ile Ikea’dan alınmış bir kasa fişi desenine sahip bir başka halı da dikkat çeken diğer ironik tasarımlardan. Bunlar haricinde, ayna, ev tekstilleri, cam dolaplar, masa ve sandalyeler ile arkadan ışıklandırmalı imitasyon bir Mona Lisa tablosunu da içeren MARKERAD koleksiyonu Abloh’ya göre “Giyilemeyen moda” kavramını temsil ediyor.

Koleksiyon, evlerinin dekorasyonuna küçük dokunuşlarla büyük vurgular katmak isteyenler için sıradan objeleri beklenmedik bir biçimde yorumluyor.

 


Önerilen yazılar