Space Jam Efsanesi Geri Dönüyor

90’ların en ikonik filmlerinden Space Jam, tam da sinemalar açılmışken, gücünü teknolojiden alarak geri dönüyor!

1996 yazı efsaneydi. Belki de en büyük nedeni Space Jam filminin vizyona bomba gibi düşmesiydi. Bir yıl önce Warner Bros Stüdyoları Michael Jordan’ı Looney Tunes karakterleri ile bir filmde oynaması için ikna etmişti. Fikir çok orjinaldi. Bu haber hem basketbol hem de sinema dünyasında şok etkisi yaratmıştı. 1996 yılında ABD ve çeşitli diğer ülkelerde vizyona giren Space Jam bugün hala ikonik, hala çok eğlenceli bir iş olarak anılmaya devam ediyor.

İlk filmden 25 yıl sonra gelen devam filmi ise 2021 yılının sinema olayı şüphesiz! Birazdan ikinci film ile ilgili çeşitli detaylar vereceğim. Fakat biraz daha ilk filmi konuşalım derim.

Space Jam sonrasında Michael Jordan artık küçük çocukların gözünde de önemli bir efsaneye dönüştü. O Bugs Bunny, Daffy Duck ve daha nice Looney Tunes karakteri ile arkadaştı. Hatta onlarla aynı amaç uğruna aynı takımda basketbol oynuyordu.

Film 1997’nin ilk aylarında Türkiye’de vizyona girmişti. Ben ve basketbol aşığı üç kuzenim filme birlikte İzmir Şan Sineması’nda izlemiştik. Ne gündü ama! Tüylerimiz diken diken olmuş, heyecan içinde kalmıştık. İlk film 88 dakikaydı. Bize 8 dakika gibi gelmişti! Ben filme ikinci kez gittiğimi de dün gibi hatırlıyorum.

Şu anonsu kim unutabilir; “Ve şimdi… Tune Squad’ın oyuncu / koçu… North Carolina çıkışlı… 2 metre uzunluğunda… Majesteleri Michael Jordan!”

The Tune Stadium sanki gerçek bir yermiş biz de orada bu basketbol olayını canlı izliyormuşuz gibi muhteşem bir duyguya kapılıp gitmiştik. 25 yıl sonra gelen devam filmi haberi ve fragmanı bana bu yıllar önceki duyguyu birebir yaşattı.

Bu kez kahramanlarımız mücadelesinde LeBron James’i yanlarına almışlar. İleri teknoloji ve müthiş efektler yardımıyla olağanüstü bir şova hazırlar. Vay be! Genelde devam filmlerine temkinli yaklaşan ben, konu Space Jam olunca yelkenlerimi suya indirdim elbet. İkinci filmi izlemek için yine kuzenlerim ile bir araya gelip 25 yıl öncenin aynı duygusunu yaşamayı planlıyorum.

İkinci filmin amacı yine net. Eğlenceli zaman geçirtmek, dostluğa, takım olmaya ve çalışmaya ilişkin güçlü mesajlar vermek. Sanırım bir de gişe başarısına erişmek tabii.

LeBron James kariyeri boyunca süper star MJ ile kıyaslanan bir diğer basketbol yıldızı. O tıpkı MJ gibi nadiren başarısız olmuş bir isim. Kariyerinin son yıllarını Los Angeles Lakers’ta geçiren LeBron, 2018 sonbaharında hem yapımcı hem de oyuncu olarak Space Jam 2’de yer alacağını duyurdu. Böylece bir kez daha MJ ile arasında yaşanacak; “NBA tarihinin en iyisi Michael Jordan mı yoksa LeBron James mi?” tartışmalarının hortlamasına sebebiyet verdi. LeBron James kurucusu olduğu yapım şirketi Springhill Entertainment’la atılacağı bu yeni Space Jam macerası için oldukça cesur ve özgüvenli açıklamalara da imza attı. Bazı cast seçimleri ve karakterlerde yapılan kritik değişiklikler ile LeBron James’li Space Jam bambaşka olacağının sinyallerini verdi.

Beklenen gün geldi çattı arkadaşlar… Space Jam: A New Legacy nihayet bizlerle buluşuyor. Üstelik hem sinemalarda hem de HBO Max’te aynı anda vizyona giriyor. Peki tarih? 16 Temmuz 2021. Geri sayım başlasın. Öylesine heyecan doluyum ki!

Gelelim Space Jam: A New Legacy hakkındaki yapım notlarına:

• Filmin yönetmeni Black Panther ile rüştünü ispatlamış Ryan Coogler. Ryan hem filmin yazar ekibi içinde yer almış hem de LeBron ile birlikte yapım kadrosunda. Bu haber müthiş.

• Yeni filmde Lola Bunny’i ilk filmde de seslendiren Kath Soucie seslendiriyordu. Fakat WB Stüdyoları’nın son dakika değişikliği ile Lola Bunny Euphoria yıldızı Zendaya tarafından seslendirildi. Dipnot; Lola ile Zendaya aynı yaştalar. Her ikisi de 1996 doğumlu.

• Yönetmen Ryan Coogler ilk kez 2019 da izlediği ilk filmdeki Lola Bunny karakterini kadın temsili açısından sorunlu buluyor. Onu Betty Boop ve Jessica Rabbit karışımı bir figür olarak tanımlıyor. Bu yeni filmde Lola’yı kesinlikle nesneleştirmemeye özen göstereceğini ifade ediyor. Ve öyle de yapıyor. Ayrıca diğer Looney Tunes karakterlerine kıyasla Lola bu filmde yer alacağı süre bakımından herkesten ön planda olacakmış. Yayınlanan ilk fragmanda soyunma odası konuşmasını bile Lola yapıyor. İşte yeni Hollywood!

• Kokarca Pepe Le Pew’i hatırlarsınız. İflah olmaz romantik ve bunaltıcı Pepe, bu yeni filmde hiçbir şekilde yer alamadı. Nedeni ise Hollywood’daki #metoo hareketi şüphesiz. Pepe Le Pew sıklıkla Penelope Pussycat’i taciz edip zorla öptüğü için filmden uzaklaştırıldı.

• 1996 tarihli ilk filmde; Tune Squad’a rakip olan Monstars kadrosu; Muggsy Bogues, Shawn Bradley, Larry Johnson, Charles Bradley ve Patrick Ewing’in güçlerini çalan canavarlardan oluşuyordu. Yeni filmde ise rakipler Anthony Davis (The Brow), Portland Trail Blazers yıldızı Damian Lillard (Chronos), 2 yıldır basketbol sahası yüzü göremeyen Golden State Warriors’un All-Star şutörü Klay Thompson’ın (Wet-Fire), kadın basketbolunun yaşayan efsanesi Diana Taurasi (White Mamba), WNBA takımı Sparks’lı Nneka Ogwumike (Arachnneka). Gördüğünüz gibi kadın erkek eşitliğine dayalı harika bir rakip takım oluşturulmuş durumda.

• Filmde Diana Taurasi karakteri üzerinden 2020’de aramızdan ayrılan bir diğer basketbol efsanesi Kobe Bryant’a selam çakıldığı belirtiliyor. Duygusal bir an olacakmış.

• NBA’in diğer süper yıldızlarından Kevin Durant ve Giannis Antetokounmpo’ya da filmde rol almalarının teklif edilmiş ancak kabul etmemişler.

• Film sadece NBA Starları ve Looney Tunes kahramanlarını buluşturmuyor. Warner Bros evreni içindeki tüm karakterler filmde yer alacakmış. Bu bölüm heyecan veriyor işte.

• Space Jam: A New Legacy’den gelen ilk ve ikinci fragmana bakılırsa; King Kong’dan Game of Thrones’a, The Flintstones’dan Scooby-Doo’ya kadar birçok gönderme yapılmış.

• Filmin süprizi baş kötüsünden geldi bile. Yapay zeka AI-G Rhythm’i canlandıran Don Cheadle’ın söylediğine göre Majesteleri Michael Jordan bu yeni filmde cameo yapacak. Don Cheadle bir basın toplantısında aynen şöyle dedi; “Evet, filmde var. Ama hiç tahmin etmediğiniz bir şekilde.” Keşke bir başka cameo da Bill Murray’den gelse. Müthiş olur…

• Fragmanda karakterleri hem 2D animasyon hem de CGI teknolojisi ile göreceğimiz belli oldu. Her iki tekniğin kullanıldığı ilk film Space Jam: A New Legacy.

• Yeni filmde kahramanlarımızın formaları ilk filme gönderim yapan turkuaz renginde. LeBron’un forması klasik şekilde 6 numara. Miami Heat dönemine selam gönderiyor olsa gerek.

• Son şampiyon Lakers’ın bu sezon yüzü gülmediği aşikar. Play off’lara ilk turda veda eden Lakers’ın yıldızı LeBron James “Beni Tokyo Olimpiyatlarında değil Toon Squad’da bekleyin,” dedi.

Biline tüm detaylar bunlar. Hadi bir an önce 16 Temmuz gelsin de yeni maceramıza kavuşalım. 25 yıl aradan sonra hepimize çok iyi gelecek bu kesin!

İyi seyirler, görüşürüz!

Yazar: Doğuş Bengi

IG: @dogusbengi


Önerilen yazılar