Tarihi Tekrarlayan Koleksiyon

Erdem Moralıoğlu karantina günlerinde Susan Sontag’ın tarihi romanını elinden bırakamadı ve kitaptan esinlenerek duygu yüklü bir koleksiyona imza attı.

“Dünyanın sonu gelmiş gibiyken birinin pembe, el nakışlı, ipek bir gece elbisesine ihtiyacı olmaz mı?”

Erdem Moralığolu, pandemi nedeniyle Londra’daki evine kapandığında kendine bu soruyu sordu. Yaratıcı zihnini besleyen müzelerden, kütüphanelerden uzak kalan modacının dört aylık bu dönemdeki ilham kaynağı Amerikalı ünlü yazar Susan Sontag’ın Yanardağ Sevdalısı adlı tarihi romanı oldu. Sontag, 18. yüzyılda geçen bu aşk öyküsünde İngiliz soylusu Sir William Hamilton ile eşi Lady Emma Hamilton’ın Napoli’deki gerçek yaşam öyküsünden esinlenmişti. Hikaye, arka planda Fransız devrimi yaşanır, diğer yandan Vezüv Yanardağı’ndan dumanlar tütmeye başlarken Lady Hamilton, dönemin ünlü kahramanı Amiral Lord Nelson’la büyük skandala yol açan bir aşk yaşamasını anlatıyor.

Moralıoğlu da yaşadığımız bu tuhaf dönem ile romanda konusu geçen dönem hakkında bir paralellik kurmuş. Her şeyi kontrolü altında tutan, hepimizden çok daha büyük bir şey olduğu fikrini hem romanda hem de içinden geçtiğimiz dönemde gören modacı, yaşanan böylesine büyük bir olayın ardından, geleceğin geçmişten çok daha farklı olacağı gerçeğini de anladığını söylüyor.

Epping Ormanı’nda, seyircisiz düzenlenen defilede ise Antik Yunan perilerine yakışacak kolsuz elbise silüetlerinden, imparatorluk zamanlarına göz kırpan kabarık kollu modellere ve Susan Sontag’ın post modern hırkalarına kadar uzanan tarihi bir yolculuk yaşandı.

2021 İlkbahar Yaz koleksiyonunda ayrıca modacının kullanmayı çok sevdiği imza detaylara da rastladık. Bunların arasında narin çiçekleri, yalın silüetleri ve dik yakalar ile fiyonklar gibi zarif dokunuşları sayabiliriz. Renk tercihlerini krem rengi, zeytin yeşili, toz pembe ve canlı kırmızılardan yana kullanan Moralıoğlu desen konusunda ise farklı motifleri ve kumaşları birbirine karıştırarak bohem bir stil yakaladı. Koleksiyonda en dikkat çeken aksesuar ise modellerin boyunlarını süsleyen neredeyse bir mendil kadar küçük eşarplar oldu.


Önerilen yazılar