Tiny House: Nereye İsterseniz Oraya!

Sizinle her yere gelebilen bir ev hayali kuruyorsanız; en lüksünden en sadesine pek çok farklı özelliği içinde barındıran tiny house’lar mutlaka aklınızı çeliyor olmalı…

Şehrin kalabalığından uzak, doğayla iç içe bir yaşam hayali kuranların uzun zamandır radarında olan tiny house’lar; deprem gibi doğa olaylarının sıklıkla yaşanmasıyla birlikte daha da büyük bir ihtiyaca dönüştü. Türkiye’de ve dünyada hem depreme dayanıklı hem de konforlu ve kalıcı yaşam ünitelerine olan ihtiyaç gün geçtikçe artıyor. Bu noktada kısa sürede üretilebilen tiny house’lar en çok tercih edilen seçenek olarak öne çıkıyor… Peki, tiny house alırken nelere dikkat edilmeli? İşte tiny house satın almayı düşünenler için küçük bir rehber…

5 Maddede Tiny House Satın Alma Rehberi

Mevzuata Uygun Üretilmeli: Mevzuatına uygun üretilmeyen tiny house’lar sahibini mağdur edebilir. Karayolları standartlarında belirlenen azami ölçüler dikkate alınarak üretilen tiny house’lar ilgili kurumların gerekli kontrolleri yapmaları esnasında sahibini zor durumda bırakmazlar.

Dayanıklı Malzeme Sınıfı Tercih Edilmeli: Tiny house’ların doğanın içinde dört mevsim boyunca hem kalıcı hem de mobil kullanımları göz önüne bulundurularak sürekli servis gereksinimi olmaması için dayanıklı ve amacına uygun malzeme sınıflarıyla üretilmesi gerekir.

Üretici Firmaların Referansları İncelenmeli: Üretici firmaların daha önce yaptıkları ürünlerin, özellikle de kullanımda olanların, yaşanmış tecrübeleri önemlidir. Yalıtım özellikleri, enerji verimliliği performansı, servis hizmetleri ve yıllarca doğa içinde kullanılmış ürünler incelenmelidir. Teslimatın söz verilen sürede yapılması önemlidir. Satış sonrası bakım hizmetlerine ve garanti süresine özellikle dikkat edilmeli.

Üretim Gücü ve Malzeme Kalitesine Dikkat Edilmeli: Tiny house alıcılarının, üretim esnasında kullanılan malzemelerin hangi standartta ve hangi ihtiyacı karşılayacağı konusunda bilgilendirme istemeleri en doğal haklarıdır. Malzemelerin hem insan sağlığına uygun hem de kullanım esnasında deforme olmayacak şekilde seçilmesi önemlidir. Üreticinin belli bir kalite çizgisinde ve kalite kontrol prosesleriyle üretimi gerçekleştirdiğinin fiziken görülmesi, kullanıcının satın alma esnasındaki güvencesidir.

Tiny House Modeli Seçerken Alanında Uzman Kişiyle Görüşülmeli: Tiny house satın almak isteyenler istek ve ihtiyaçlarını en doğru karşılayan ürünü/modeli seçebilmek için uzman kişilerden bilgi almalı. Uzmanın alanındaki tecrübesi doğrultusunda oluşacak bilgi alışverişi sayesinde kullanıcının seçenekleri de zenginleşir.


Önerilen yazılar