Trençkotun Tam Mevsimi!

Gardırobunuzun en klasik parçasına cool bir hava katmanın tam zamanı!

Havalar bazen biraz ılık, bazen biraz serin, bazense biraz bulutlu, yani tam trençkot mevsimi… Trençkot dendiğinde akla hemen ‘zamansız’, ‘klasik’ gibi sıfatlar geliyor. Gerçekten de trençkot asla modası geçmeyecek bir dış giyim parçası. Trenkçotun tarihi 1. Dünya Savaşı’na kadar uzanıyor. Trençkot İngilizce’de ‘Siper’ anlamına gelen ‘trench’ ve palto anlamına gelen ‘coat’ kelimelerinin birleşimiyle oluşuyor ve gerçekten de savaşın ön saflarında bulunan İngiliz ve Fransız askerlerinin hem daha hafif hem daha dayanıklı bir dış giyime ihtiyaç duyması sonucu ortaya çıkmış.

Ardından, bu faydacı çıkış noktasından çok farklı bir yere doğru evrilen trençkotlar yaş, mevsim ve cinsiyetten bağımsız bir giysiye dönüştü. Gardıropların ayrılmaz bir parçası, şıklığın göstergesi oldu. Bugün de sarsılmaz yerlerini korumaya devam eden trençkotlar, bu sefer de kalıcılıkları sayesinde modada yükselen bir değer olan ekolojik farkındalıkla özdeleştiler.

Ancak en klasik parçaların bile tazelenmeye ihtiyacı olur. O halde moda haftalarına şöyle bir geri dönelim ve sokak trendlerini belirleyen yüzlerin trençkotlarına nasıl cool bir hava kattığına bakalım istedik.

Bu sezonun öne çıkan trençkot stili oversized modeller olsa sokağa yansıması sadece onlarla sınırlı değil. Klasik kesimlerin yanı sıra, farklı silüetler, renkler ve dokularda, PVC’den deriye uzanan materyal çeşitliliğinde birçok farklı trençkot modeli var.

Trençkotun en kullanışlı özelliklerinden biri de ister spor ister klasik giyinin, kullanacağınız birkaç aksesuar ile hemen bu stile uyum sağlaması.

Sokak trendlerinde trençkotların kemer vurgusuyla kullanımı da dikkat çekiyor. Öne çıkan bir renge sahip kemeri trençkotunuzun kendi kemeri yerine kullanarak farklı bir hava yaratabilirsiniz.

Birkaç sezondur modası geçmeyen bel çantaları da kemer yerine kullanabileceğiniz ve bir taşla iki kuş vurabileceğiniz başka bir trend ipucu.

Bol paçalı pantolonlar ve sneaker’larla spor tarzı tam on ikiden vurabilirken hayvan desenli çizme ya da botlarla seksi bir görüntü yakalayabilirsiniz.

Bazen de stilinizi bir adım ileri taşıyabilmenin anahtarı sadece nötr renkli trençkotunuzun üzerinde öne çıkacak renklere sahip bir eşarbı aksesuar olarak kullanmak kadar basit olabilir…

Elinizde trençkotunuza cool bir hava katmanın bu kadar bol seçeneği varken onun keyfini havalar iyice soğumadan dilediğiniz gibi çıkarın!

 

 


Önerilen yazılar