Trend Alarmı: Dama Deseni

İki renkli karelerin oluşturduğu sofistike birliktelik bu sezon gardrobunuza hem nostaljik hem de çarpıcı bir hava katacak.

Netflix’in Queen’s Gambit dizisi sadece birçok ödül almakla kalmadı, aynı zamanda moda dünyasına da ilham kaynağı oldu. 60’larda geçen dizinin dönemi yansıtan şık kostümlerinin yanı sıra, satranç tahtasının kendisi de modaya damgasını vurdu.

Dama deseni satrancın icat edildiği 6. yüzyıldan beri var olan bir desen. Dekorasyonda ve bayraklarda kullanılmasının ardından modaya adım atışı ise 50’li ve 60’lı yıllarda gerçekleşti. Ve bu sezon da, birçok modacının koleksiyonlarında kendine yer bulması ile modaya geri dönüş yaptı. Podyumlarda siyah beyaz karelerin yoğunlaşması, Instagram dünyasında da kendisini gösterdi elbette.

En klasik versiyonu siyah beyaz olsa da, bu esnek trendi daha farklı birçok renkle de yakalamak mümkün. Daha egzantrik ve benzersiz bir tarz içinse, kareler düz değil, çarpık ve eğri bir desende bir araya gelebiliyor. Ekose ve pötikare desenlere göre çok daha havalı, cesur ve tarz sahibi olan dama deseni aynı zamanda nostaljik bir karaktere de sahip.

Dama deseni cesur olduğu kadar uyarlaması çok pratik bir desen. Sofistike bir görüntüyü yakalamak isteyenlerin dama desenini taşıyan dikkat çekici parçalarla bunu yapması mümkün. Bu yalnızca bir bluz da olabilir, ikili bir takım da. Bu deseni özellikle de canlı renk bloklarıyla kombinlemek 2021 gardrobunuza son derece trendy bir duruş katacak.

 

 


Önerilen yazılar