MAKALE

Trenle Geçmişe Yolculuk

Trenle Geçmişe Yolculuk

Seyahat etmenin altın çağını yeniden yaşamaya var mısınız? Doğu Ekspresi’nin art-deco vagonları sizi hayatınızın en romantik yolculuğuna çıkarmaya hazır…

Doğu Ekspresi’nde Cinayet filmini izlediyseniz mutlaka böyle lüks bir trenle yolculuk etmenin nasıl bir deneyim olduğunu hayal etmiş olmalısınız. O zaman size bu hayalin gerçeğe dönüşme ihtimalinin olduğunu söyleyelim. Lüks seyahatlere imzasını atan Belmond firmasının Venice Simplon-Orient Express adlı treni, sizi Avrupa’nın en cazibeli şehirlerine götürmekle kalmıyor; cilalı ahşap, gösterişli döşemelik kumaşlar ve antika aksesuarlarla dekore edilmiş bu tren, sizi aynı zamanda geçmişe, seyahat etmenin altın çağına da götürüyor.

İkonik Doğu Ekspresi treni, ilk yolculuğuna 1883 yılında çıktı ve Tolstoy’dan Marlene Dietrich’e, Mata Hari’den Arabistanlı Lawrence’a dek, birbirinden renkli yolcuları ağırladı. Elbette bu tren, hem kendisi, hem Paris İstanbul arasındaki rotası hem de yolcuları bu kadar renkli olunca, Bram Stoker’ın Dracula’sı dahil birçok filmde ve romanda yer de buldu kendine.

İşte Venice Simplon-Orient Express de, 1920’li ve 30’lu yıllardan kalma otantik yataklı vagonları, üç restoranı ve bir barıyla, bu rotanın bir benzerini çizerek yolcularını Londra’dan Venedik’e taşıyor.

Bu tarihi tren, gelecek yıl gardan yolculuğu daha da lüks kılacak ve orijinal Doğu Ekspresi havasının altını daha da kalın bir çizgiyle çizecek üç adet suitle ayrılacak. İstanbul, Paris ve Venedik isimlerini taşıyan bu üç suit, 1920’lerin art-deco çizgilerine sadık kalırken, her biri ismini taşıdığı şehrin ruhunu yansıtacak detaylara sahip olacak. Her birinde özel banyo, oturma alanı ve çift kişilik yatak bulunan bu kompartmanlar size hareket halindeki bir 5 yıldızlı otelde konaklamanın ayrıcalığını yaşatacak.

Biletlerinizi aldıysanız tren kalkıyor, geçmişe yolculuk etmeye hazır mısınız?


Önerilen yazılar