Tutkunun Mantıkla Birleşimi: Audi A5

Bakışları üzerinde toplayan tasarımı, üstün sürüş özellikleri ve kaliteyi her detayında hissedeceğiniz iç mekan tasarımıyla Audi A5 rüyalarınızı süsleyecek.

Otomobil denince sadece bir motor, dört lastik ve sizi A noktasından B noktasına götüren bir araç akla gelmemeli. Evet, aslında basit mantıkla baktığınızda durum bu şekilde, fakat bazı otomobiller bu basit kavramı bile değiştirebilecek karaktarde. Audi tarihinin başından beri ürettiği tüm araçlarıyla bu kavramı değiştiriyor. Alman devinin otomobil dünyasına her zaman yeni bir teknoloji getirmesi, büyük bir oyuncu olduğunu açıklar nitelikte. Bütün bunlara ek olarak yarışlarda elde ettiği yeni teknolojileri, yol otomobillerine aktarıyor olması ise bu işin boyutunu daha yukarı taşıyor. Audi A5 de bahsettiğim tüm teknolojileri ve yenilikleri taşıyan bir otomobil olarak karşımıza çıkıyor.

Bakışları Üzerinde Toplayan Tasarım

Dış tasarım, dikkatleri çekmeye ilk olarak geniş ön ızgarası ile başlıyor. Önde bulunan geniş ön ızgara A5’e agresif bir görüntü veriyor. Geniş motor kaputu otomobile bir bütünlük katarken, Audi’nin her zaman beğendiğim dış aydınlatmaları ise otomobile hayranlıkla bakmanıza sebep oluyor. Belirgin omurga çizgisi ön farlardan başlayıp stop lambalarına kadar uzanıyor. Bu çizgi Audi A5’in yolda daha kaslı görünmesine sebep oluyor. Arka tasarım, ön tasarıma göre daha sade gözükse de LED stop lambalarının duruşu sadeliği agresifliğe doğru taşıyor.

Kalitenin Adresi İç Mekan

Audi’nin her zaman takdir ettiğim sade ve kullanışlı iç mekan tasarımı, A5 SB’de de kendini göstermiş. Sürücü olarak tüm elektroniklere çok rahat ulaşabiliyorsunuz. Tuşların dokunma hissi iç mekanda kullanılan malzeme kalitesinin başarılı olduğunu gösteriyor. Otomobilin içerisinde her eşyanın ayrı bir yerinin olmasını çok severim. Audi bunu A5 SB’de çok iyi başarmış. Kullandığım otomobilde anahtarsız çalıştırma sistemi bulunuyordu ve anahtar için orta konsolda tam bu anahtarın sığacağı bir bölüm vardı. Sürücü ekranı ise gayet geniş ve okunaklı. Yolculuk için tüm bilgilere gösterge panelinden ulaşabiliyorsunuz. Direksiyonda bulunan tuşlar sayesinde istediğiniz bütün bilgiler sade ve anlaşılır biçimde karşınıza geliyor. Oturma pozisyonu size kendinizi güvende hissettiriyor. Gereken ölçülerde yapılmış direksiyon simidi ise iç mekanla bir bütün oluşturacak şekilde sade ve şık.

Hissiyatlı Bir Sürüş

Testini gerçekleştirdiğim otomobilde kullanılan 1.4 LT 150 HP güç üreten motor, performans açısından başarılı. Ancak beni asıl etkileyen özelliği, yol tutuşu ve aracın sessizliği oldu. A5 SB, yüksek süratlerde girdiğim bir kaç virajdan hiç yorulmadan ve ekstra bir çaba sarf etmeden çıkmasını bildi. Önden çekişli olmasına rağmen önden kayma eğilimi göstermeyen A5 SB, benden iyi bir performans notu almayı hak etti. Hem şık hem de hissiyatlı olan direksiyonun ise direkt çalışıyor olması, her virajda verdiği direkt tepkiyle A5 SB’nin yol tutuşunun ne kadar başarılı olduğunu bir kez daha kanıtladı. Üstünde bulunan 19”lik jantlarla bile, İstanbul yollarında darbeleri çok iyi emerek hiç rahatsız edici bir sürüş yaşatmadı. Görüş açılarının iyi ayarlanmış olmasının şerit değiştirirken ya da park ederken sürücüye kolaylık sağladığını da belirtmeliyim.

Bana göre başka neler olsaydı daha iyi olurdu? 1.4 lt’lik 150 HP güç üreten motorun daha tepkili olmasını beklerdim. Orta konsolda bulunan ekran, A3’teki gibi açılıp kapanabilir olsa daha iyi olurdu, çünkü bence bu ekran uzun sürüşlerde dikkat dağıtan bir detay. Belki benim beceriksizliğim, ancak Audi’nin MMI sistemi benim gibi teknolojiye ilgili bir kişiyi bile ters köşeye yatırabiliyor. Kullanımı biraz zor olan MMI sistemine alışma sürecim biraz uzun sürdü. Tüm Audi Showroomlarında sergilenen Audi A5 SB, mutlaka görülmesi gereken bir otomobil.

Emniyet kemerinizi takmayı unutmayın. Herkese kazasız sürüşler dilerim.

Yazar: Erdal Savaş


Önerilen yazılar