Üçlü Kutlama

Chopard, Meksika’nın Ölüler Günü bayramını üç çok özel saat tasarımıyla kutluyor.

Día de los Muertos, yani Ölüler Günü, Latin Amerika, özellikle de Meksika kültüründe önemli bir yere sahip ve Kasım ayının başında kutlanıyor. Bu günle özdeşleşen en önemli sembol olan rengarenk süslenmiş Calavera kafatasları ise Chopard’ın çok özel bir saat serisinin başrolüne geçti.

Aslında İsviçreli lüks mücevher markası Chopard, son birkaç yıldır Ölüler Günü’ne özel saat tasarımları yapıyor. Her seferinde de Calavera kafataslarını farklı ve yenilikçi yöntemlerle tasarımlarına dahil etmeyi başarıyor. Bu yıl da durum farklı değil; Chopard gelecek günlerde Latin Amerika’da gerçekleşecek önemli saat endüstrisi etkinliği SIAR’da, Calavera temalı üç ayrıcalıklı saat modelini tanıtacak.

Bunlardan ilki geçen senenin başarılı Full Strike L.U.C “Día De Los Muertos” Minute Repeater modelinin yeni versiyonu olacak. Geçen yılın modelinin mavi, beyaz tonlarına karşılık 2022 versiyonu karartılmış, 18 karatlık beyaz altınla gelecek. Bu saat de orjinaline benzer bir biçimde mekanizmasının bazı parçalarını, kadrandaki Calavera kafatasının içine entegre ederek görünür kılacak. Bahsettiğimiz mekanizma ise, Chopard’ın ödüllü L.U.C Calibre 08.01-L dakika tekrarlayıcı. Bu mekanizma, saatin monokrom estetiğine uyum sağlaması için siyah tonlarına sahip olacak.

İkinci model, ilkinin aksine capcanlı ve rengarenk L.U.C Skull One Calavera Pop Art. Sadece 25 adetle sınırlı üretilecek bu özel saat, adından da anlaşıldığı gibi pop art bir temaya sahip. Kadrandaki Calavera kafatası ve fonu parlak renk tonlarını sergiliyor ve bu parlak tonlara kontrast olması için paslanmaz çelik kasasında siyah renk tercih edilmiş.

Serinin üçüncü ve en özel saati ise, sadece bir adet üretilecek ve Aralık’ta açık artırmayla satılacak olan L.U.C Quattro Spirit 25 TimeForArt Edition. Bu çok özel saat, 17. yüzyılın önde gelen düşünce ve sanat akımlarından Vanitas akımıyla Calavera kafatasını bir araya getiriyor. Vanitas, “Dünyevi şeylerin geçici, ölümün kaçınılmaz” olduğu fikrinden yola çıkıyor. Bu da ölüleri anma amacıyla Ölüler Günü’nü kutlayan ve asıl ölümün unutulma ile gerçekleştiğine inanan Meksika kültürü ile paralel bir düşünce yapısı diyebiliriz. Bu iki paralel temayı buluşturan saat için Chopard, elle oyma tekniklerini kullanarak kadrana bir kurukafa yerleştirmiş. “Jumping hour” mekanizmasına sahip olan saatin sıcak renkleri ise 18 karat pembe altından geliyor.

 


Önerilen yazılar