“Umut Hep Var, Onu Yaşatmak Gerek”

Gülman Group’un CEO’su Polat Gülman gayrimenkul sektörünün son aylarını değerlendirdi.

Pandemi, birkaç istisna dışında, dünyada ve ülkemizde tüm sektörleri olumsuz etkiledi. Bunlardan biri de gayrimenkul. Gayrimenkul sektörünün deneyimlediklerini 68 yıldır bu sektörün içinde olan Gülman Group’un CEO’su Polat Gülman’a sorduk.

Pandemi döneminde sektör neler yaşadı, siz neler yaşadınız, çalışmalarınızda dayanağınız ne oldu?

Ülkemizde ilk vakanın görüldüğü Mart ortasından bu yana iniş çıkışlı bir seyir izledi gayrimenkul sektörü. Nisan ve Mayıs oldukça durgundu. Ancak, Haziran ayında kamu bankalarının konut kredilerini düşürmesi ile birlikte sektörde ciddi bir hareketlenme ve satış görüldü. Bu da kayda değer bir rahatlama yaşattı. Stokları eritme konusunda da çok etkili oldu. Ne mutlu ki, bu dönemde sektörü de, grubumuzu da umutlandıran, gururlandıran güzel işlere imza attık.

Gülman Group, bir inşaat firması değil. Gayrimenkul yatırım firması. Sektördeki tüm tarafları ve ekonomiyi yakından inceliyor, sahip olduğumuz veriler ve yılların getirdiği deneyimlerimizin ışığında, doğru zamanda, doğru yatırımlar yapmaya odaklanıyoruz. Tabi ki olmazsa olmazlarımızdan biri de güvenilir işbirlikleri.

Pandemide inandığımız şeyi yaşayarak gördük. Her fırsatta altını çizdiğimiz bir nokta var. Şartlar ne olursa olsun bize düşen, elimizden gelenin en iyisini yaparak, kaliteden ödün vermeden çalışmak. Nihayetinde umut, yaşadığımız süreçte her daim var. Önemli olan, onu yaşatmak, sürdürmek. Hem kendimiz hem çevremiz hem de ülkemiz için. Ülkemiz ve sektörümüz için umut veren işler yaptıkça biz de kendi adımıza iyi yoldayız diyoruz.

2 proje, ruhsat sonrası hemen satıldı!

Son aylarda Gülman Group olarak neler yaptınız?

Bodrum’da ruhsatını aldığımız, 24 adet villadan oluşan, her villanın kendine özel havuzu ve bahçesinin olduğu, harika bir manzaraya sahip Yalıkavak’taki projemizi inşaatına başlama aşamasındayken sattık.

Ruhsatı alınmış olan Gebze Yonca Ofis projemizin, yine benzer şekilde, geçtiğimiz günlerde satışını gerçekleştirdik. Bu iki satış da, doğru yatırımın ürünü.

Diğer taraftan Bodrum Gündoğan’da bulunan Doğalkaya ve Fiera Vista Evleri’ndeki tüm villaların satışını tamamladık. Fiera Vista’nın ikinci etabının kaba inşaatını bitirdik. İnşaat devam ederken bile ikinci etaba yoğun bir ilgi var. Bu da bizi çok mutlu ediyor. 70 yıla yaklaşan geçmişimizde Gülman Group olarak attığımız adımların ve sonucunda kazandığımız başarıların boşuna olmadığını görüyoruz. En kıymetli kazancımız da, Gülman Group’un kalitesine ve güvenilirliğine olan inanç. Bundan daha büyük gurur, bundan daha büyük motivasyon olabilir mi?

Son aylarda yaşadıklarımız bunlarla da kalmadı. İstanbul, NestOrtaköy’de bulunan dairelerimizin satışı tamamlandı. İlk defa konut yatırımı yaptığımız Gebze’de bulunan Yonca Sitesi’ndeki dairelerimiz hızla satıldı.

Gayrimenkul yatırımlarının 3 ana faktörü

Gayrimenkul yatırımlarının başarısının ardındaki ana faktörler nedir?

Gayrimenkul yatırımlarının 3 ana faktörü var: Tür, zaman ve lokasyon. Ne tür bir yatırımı, ne zaman, nerede yaptığınız çok önemli. Yatırımın büyüklüğünü bunun dışında tutuyorum, çünkü o alan çok esnek.

Depo yatırımlarımız bu 3 faktörün çok doğru bir karması. Depo yatırımlarımızı, gereksinimler artmadan önce, kiracılarımızın ürün dağıtımı için ideal noktalarda yaptık.

Çayırova, Gebze ve Tuzla depolarımız dolu. Kiralık yerimiz şu anda yok. Bu dönemde depolama yatırımlarının ne kadar önemli ve değerli olduğunu da görmüş olduk. Aslında bunu son yıllarda her fırsatta söylüyorduk. Pandemiyi hiçbirimiz yıllar öncesinden öngöremedik elbette. Ancak, depo yatırımlarımızın bizi hayal kırıklığına uğratmayacağını biliyorduk. Çünkü zaten gerekli ve değerli bir alandı. Pandemi döneminde de artan önemini hep birlikte görmüş olduk.

Aynı şekilde, Maslak’ta bulunan Park Plaza da benzer bir yatırım. Yönetimini, müşteri beklentilerini planlayarak oluşturduğumuz, yüksek empatinin ürünlerinden Park Plaza’nın en büyük artılarından biri merkezi konumu. Metro durağının hemen yanında, köprü ulaşımına yakın, Büyükdere Caddesi üzerinde, farklı büyüklüklerde iş yerlerinden oluşuyor, müşteri odaklı yönetime sahip ve deprem güvenlikli. Bütün bu kararlarımızda merkez; ihtiyaçlar, beklentiler ve dünyanın dönüşümüydü.

Geleceği bilemeyiz ama şekillendirebiliriz.

Gelecek hakkında neler düşünüyorsunuz?

Gayrimenkul yatırımı, tecrübeye ve araştırmaya dayalı bir öngörü. Sınırlarını siz belirliyorsunuz. Şehir, bölge, ülke bazlı olabiliyor. Elbette ki riskleri var ama hangi işin yok ki? Burada riski minimize etmek de ayrı bir çalışma gerektiriyor.

Krizden fırsat çıkar mı? Çıkar elbette. Ancak biz krizden fırsat çıkarmanın ötesinde bir şeye inanıyoruz: Rasyonel, verilere dayalı öngörüye ve çalışmaya. Kısacası pandemi döneminde çalışmaya devam ettik. Yatırım yapmaktan da, yatırımlarımızı değerlendirmekten de geri durmadık.

Herkes en iyi bildiği işi yaparsa, çok daha güzel günleri hep birlikte paylaşacağımıza inanıyoruz. Biz de bu dönemde en iyi bildiğimiz işi yaptık, gayrimenkul yatırımı konusunda çalıştık.

Yeni dönemde hedefimizde yeni yatırım alanları var… Bu alanların bir kısmını öncesinde planlamıştık. Pandemi de bu alanların doğruluğunu teyit etmiş oldu. Nihayetinde, gelecek hepimiz için bilinmezlerle dolu. Geleceği bilemeyiz ama öngörülerimizle ve her alandaki yatırımlarımızla onu şekillendirebiliriz.


Önerilen yazılar