Uykucu Robot Somnox

Yumuşacık robot yastık Somnox, uykuya hızla dalmanız için nefes alışınızı taklit ediyor.

Harika bir gece uykusu uyuyup bir sonraki güne tazelenmiş bir biçimde başlamak bizi hem fiziksel hem de ruhsal açıdan sağlıklı tutsa da, günümüzde beş kişiden biri uyku sorunları yaşıyor. Bu sorunlar bir türlü uykuya dalamama, uykunun sık sık bölünmesi ya da sabahları fazlasıyla erken uyanma gibi farklı şeyler olsa da hayat kalitesine epey olumsuz etki ediyor. Bu da ilerleyen dönemlerde depresyon, diyabet ve kalp damar rahatsızlıklarına kadar uzanan pek çok ciddi sağlık sorununu beraberinde getirebiliyor.

Uyku sorunlarına yol açan en önemli etken ise stres. Günümüzün hayat koşullarında stressiz bir hayat sürmek zor, üstelik stresten dolayı uyuyamazsak bu daha da fazla stresli olmamıza yol açabiliyor.

Bu yaygın soruna yenilikçi bir çözüm getiren Somnox’un hikayesi Delft Teknik Üniversitesi’nin robotik bölümünde tanışan dört arkadaşla başlıyor. Kendileri de uyku sorunları çeken bu arkadaş grubu, işlevleriyle insanların hayatını kolaylaştıracak ve yumuşak tasarımıyla da alışılmışın dışında olacak bir robot geliştirmeye karar veriyor. Çalışmalarını ilerleten ekip nihayet bir Kickstarter kampaynası açıyor ve sadece 30 günde hedeflerinin iki katına ulaşmayı başarıyor.

Peki şu ana dek Reddot, IF ve daha birçok prestijli tasarım ödülünün sahibi olan Somnox’u bu kadar başarılı kılan ne?

Öncelikle Somnox son derece insani bir şeye, nefese odaklanıyor. Stres duygusu derin nefes almamızı önleyerek kalp atışlarını hızlandırıyor ve kalitesiz bir uykuya sebep oluyor. Bunu aksine çevirmek ise yavaş nefes alma tekniklerini uygulamaktan geçiyor. Uyku robotu Somnox, gece boyunca nefes alış ve veriş sıklığınızı düşürmek, sizi daha yavaş nefes almaya teşvik etmek için kendisi nefes alma hareketini simüle ediyor. Siz Somnox’u bir peluş ayıya sarılır gibi kucakladığınızda nefesinizi de otomatik olarak onun nefes ritmine uyduruyorsunuz.

Ayrıca beyin dalgalarının yavaşlamasını sağlayarak sizi meditatif bir evreye sokan rahatlatıcı doğa sesleri ve müzikler de Somnox’un uyku kalitesini artıran bir başka özelliği.

Özel mobil uygulamasıyla gelen Somnox’u kendi tercihlerinize göre ayarlayıp, dilediğiniz müziği ya da sesi seçebiliyor, kendinize uygun nefes ritmini belirleyebiliyor ya da önceden hazırlanmış setlerden birini tercih edebiliyorsunuz.

Somnox’un böbreğe benzer ergonomik şekli de hangi pozisyonda uyursanız uyuyun, onu göğsünüze yerleştirmenize, ona sarılmanıza ya da kollarınızın arasına almanıza olanak veriyor. Robotun yıkanabilen kılıfı da yumuşacık dokusuyla bu hissi pekiştiriyor.

Ödüllü robot Somnox’la birlikte sakin, huzurlu bir uykuya dalabilir, düzenli ve derin nefes alarak stresi bedeninizden atabilir, sabahları dinlenmiş ve enerjik bir biçimde uyanabilirsiniz.


Önerilen yazılar