Venedik’in Yıldızları

Lüks yat markalarının Venedik kanallarında sergilediği yepyeni modeller…

Geleneksel gondollarıyla özdeşleşmiş Venedik’in kanalları bir senenin ardından ikinci kez modern ve lüks yatları konuk etti. İşte ikinci kez düzenlenen Salone Nautico of Venice’in yıldızları! 

Ferretti Yachts 1000 

30 metrelik bu dev yat Ferretti’nin yeni amiral gemisi olmak üzere tasarlanmış. İç kısmıysa diğer yat modellerininkiyle kıyaslanamayacak kadar geniş. Suya erişim için tasarlanmış 40 metrekarelik arka bölümü, 10 metrekarelik şef mutfağı ve 56 metrekarelik üst güvertesi bulunuyor dersek Ferretti Yachts 1000’in boyutları hakkında biraz fikir vermiş olabiliriz.

Ayrıca yatın mimarı Filippo Salvetti, yatın her bölümünde sosyal alanlar yaratmak adına kusursuz bir iş çıkarmış. Ana süitin teknenin önünden özel girişi var; çift kişilik dört adet lüks kamara ise alt güvertede bulunuyor.   

Azimut 25M Magellano 

Azimut’un uzun mesafeli yolculuklar için üretilen Magellano serisinin son üyesi Azimut 25M Magellano, 11 yıl önceki ilk Magellano 50’nin çizgilerini taşısa da onun çok daha stil sahibi bir versiyonu.

Vincenzo De Cotiis’in tasarladığı iç bölümüyse hem geniş pencereleri sayesinde aydınlık ve ferah hem de dairesel şekiller ve kontrast malzemelerin kullanılması sayesinde çok modern. Yatın özellikleri arasında bir de gündüz 6, geceleri ise 8 saat boyunca motorları kullanmadan lityum pillerle beslendiği ‘Otel Modu’ yer alıyor; böylece Azimut 25M Magellano demir atmış haldeyken yolcularına kusursuz bir sessizlik yaşatıyor.  

43 Wallytender X 

Hem süper yat hem de bot tasarımları her zaman bugünün birkaç yıl ötesinde olan Monakolu yat üreticisi Wally, Venedik’te bir kez daha aynı şeyi yaptı. Dıştan motorlu, 13 metrelik 43 Wallytender X, köşeli gövdesi, bir oturma alanına dönüştürülmüş pruvası ve üstü açık arka tarafıyla fark yaratıyor. Hafif olması için karbon fiberden üretilen teknenin modüler tasarımı birden fazla konfigürasyonla kullanılmasına olanak veriyor. Kabini küçük ancak günlük deniz yolculuklarına yetecek konforu sağlıyor.  

Nerea 24 

7,3 metrelik bu tekne Venedik’in en küçüklerinden biri olsa da aynı zamanda en zarif günlük gezi botlarından da biri. 24’ün zarif hatları, tik ağacından yapılmış ön güvertedeki hafif eğim, ön camın yumuşak formunda vurgulanıyor. Arka bölümünde ise konforlu bir güneşlenme platformu yer alıyor. Açık kokpitin altında beklenmedik genişliğiyle şaşırtan bir kamara yer alıyor.

 


Önerilen yazılar