MAKALE

Yayoi Kusama’nın Çiçekleri New York’ta Açtı...

Yayoi Kusama’nın Çiçekleri New York’ta Açtı

Yaşayan en önemli çağdaş sanatçılardan Yayoi Kusama’nın dev çiçekleri, New York Botanik Bahçesi’ndeki bitkilerle yan yana geldi.

Kusama’nın ailesine ait seralar ve fidanlıklarda geçen çocukluk dönemi, sanatçının doğa ile hayat boyu sürecek büyülü bir ilişkiye sahip olmasını sağlamış. Sanatında kullandığı şekiller, renkler ve desenler hep doğadan aldığı ilhamlarla ortaya çıkmış. Bu nedenle de New York Botanik Bahçesi’nin uçsuz bucaksız arazisinin sanatçının yeni açık hava sergisi için mükemmel bir seçim olduğunu söylemek mümkün.

Normalde geçen sene açılması planlanan ancak pandemi nedeniyle 10 Nisan’da açılan Kusama: Cosmic Nature sergisi, Kusama’nın dev enstalasyonlarıyla botanik bahçesinin bitkilerini yan yana getiriyor.

Sanatçıyla özdeşleşen puantiye desenleriyle bezenmiş kumaşlar parkın ağaçlarına giydirilirken; ilk kez 1966’da sergilediği ve 1400 aynalı toptan oluşan Narcissus Garden enstalasyonu ise bahçedeki bir gölete konumlandırılmış.

Dancing Pumpkin adlı, beş metre yüksekliğindeki sekiz bacaklı bronz heykel ise Kusama’nın ilk kez sergilediği bir eser. Aynı şekilde, I Want to Fly to the Universe adlı yıldız biçimli alüminyum heykel de yeni bir çalışma. Bu heykel de parkın bir başka göletinin üzerine yerleştirilerek, renkli görüntüsünün suyun yüzeyinde yansıması sağlanmış.

92 yaşındaki sanatçının eserleri sadece bahçelerde değil, New York Botanik Bahçesi’nin binalarının içlerinde de sergileniyor. 1902’de inşa edilen, içi çeşit çeşit palmiye ağaçları ve orkidelerle dolu olan kış bahçesi, My Soul Blooms Forever adlı, çizgi filmlerden çıkmış gibi görünen beş metal çiçekten oluşan enstalasyona ev sahipliği yapıyor.

Kütüphane binasına ise Kusama’nın 2015’te yarattığı Life isimli eseri yerleştirilmiş.

Sanatçı bir de bu sergisi için Illusion Inside the Heart adlı, aynalı bir sonsuzluk odası tasarlamış. Dışı da aynalarla kaplı olduğundan dışarıdan bakıldığında neredeyse parkla bütünleşmiş gibi görünen bu küp şeklindeki binanın içine girmek güncel COVID-19 önlemleri nedeniyle henüz mümkün değil. Ziyaretçilerin bu enstalasyonun sunacağı optik illüzyonların içinde kaybolmak için yaza kadar beklemesi gerekiyor.


Önerilen yazılar