Yüzen Modern Mimari

Okyanus dalgalarından esinlenen kıvrımlı tasarımıyla modern mimarinin zarafetini denizlere taşıyan bir yat: Oneiric.

Modern mimarinin efsane ismi Zaha Hadid’in mirasını kusursuzca devam ettiren tasarım stüdyosu Zaha Hadid Architects, bu kez önümüzdeki günlerde Milan Design Week’te sergilenecek bir yata imza attı.

İtalya’daki Rossinavi tersanesinde üretilecek bu konsept yatın adı Oneiric. Oneiric’in, Zaha Hadid’in imzası olan kıvrımlı hatlara sahip gövdesinin muhteşem görüntüsünden de dikkat çekici bir özelliği var. O da güneş panelleriyle kaplı olması ve böylece günlük deniz yolculuklarında tüm gücünü elektrikli motorundan alan yemyeşil bir yat olması. 42 metrelik katamaran ayrıca daha uzun yolculuklarda, sürenin yüzde 70’inde tamamen elektrikli motoruyla seyredebildiğinden, geleneksel bir tekneye göre neredeyse 40 ton daha az karbondioksit salınımı yapıyor. Elektrikli modun doğa dostu olması dışındaki diğer bir avantajı ise seyir halindeykenki sessizliği ve böylece yolcularına dingin bir seyahat yaşatması.

Zaha Hadid Architects’in hem içini hem de dışını tasarladığı Oneiric, biraz önce bahsettiğimiz gibi kıvrımlı hatlara sahip. Bu hatlar okyanus dalgalarının akışkanlığını ve dinamizmini yatın her köşesinde hissettiriyor. Kıvrımlar ve yansıtıcı yüzeyler yatın dışından içine girerek, tekne ile deniz arasındaki sınırları ortadan kaldırıyor.

Ana güvertede, içinde bir barın ve konforlu koltukların yer aldığı bir salon bulunuyor. Burası da bir jakuzinin ve denize inen basamakların yer aldığı ikinci bir güverteye açılıyor. Baş kamara, ana salonun yanında ve denizin 180 derecelik görüntülerini sunan kıvrımlı bir pencereye sahip. Ana güvertenin üzerinde ise, solar panellerle kaplı bir gölgelik dinlenme alanı yer alacak. Dört adet misafir odası ise bunun bir alt katına konumlandırılmış. Yatta kullanılan tüm materyallerin görsel ve dokunsal karakteristikleri de tasarımının akışkanlığını vurgulayan kapsayıcı bir atmosfer yaratmak üzere seçilmiş.


Önerilen yazılar