Zamanı ‘Duyuran’ Saat

İsviçre saat markalarının klasik modellere yönelen alışılmış rotasını tamamen tersine çeviren H. Moser & Cie, çılgın bir tasarımla daha karşımızda.

H. Moser & Cie firması, İsviçre peynirinden yapılmış Swiss Mad modeli ve ‘homage’ saatlere tepki olarak ürettikleri Swiss Icons Frankenstein canavarı gibi çılgınca tasarımlara imza atarak son yıllarda sektörde adlarından bolca söz ettiriyor.

Bunda markanın genç CEO’su Edouard Meylan’ın kesinlikle büyük etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Bu modern bakış açısı sayesinde, son derece geleneksel ve kuralcı bir yapıya sahip İsviçre saatçilik sektöründe gerek aykırı reklam kampanyaları düzenleyerek gerek müzayedelere katılarak her fuar öncesi gündemde olan markaların başında gelmeyi bir şekilde  başarıyorlar.

Karşımızda yine bu ilginç tasarımlardan biri olan ve SIHH 2019 için lanse edilen Swiss Alp Watch Concept Black modeli var. Kadranından markanın logosunu ve indekslerini kaldırdıktan sonra, akrep ve yelkovanını da çıkararak; zamanı görmeden okumanızı, daha doğrusu duymanızı sağlayan bir saat modeli bu. Çünkü, bu bir minute repeater saat ve bu yüzden de zamanı anlayabilmek için gözlerinizden çok kulaklarınıza ihtiyacınız var. Tıpkı elektiriğin bu kadar yaygın olmadığı zamanlarda, insanların karanlıkta saatin kaç olduğunu anlamak için minute repeater özelliğindeki “çan sesini” kullandığı günlerdeki gibi…

Saatin minimalist tasarımı, saat 6 yönündeki bir dakikada tam turunu tamamlayan tourbillon fonksiyonalitesini ön plana çıkarıyor. Yan tarafındaki buton sayesinde minute repeater özelliğini aktif hale geçirebiliyorsunuz. Bu arada kasasının dikdörtgen görünümü ve yuvarlatılmış köşeleri akıllı saat meraklıları için hoş bir çağrışım yapabilir.

Concept Black’te zamanı kurma sistemi de son derece göz alıcı. Saatin kurma kolunu çekiyorsunuz ve kurma kolunun üzerinde bir çizgi beliriyor. Kurma kolunun açık kalan kısmında ise her biri 5 dakikayı simgeleyen 12 adet indeks karşınıza çıkıyor, bu sayede saatinizin zamanını derecelendirebiliyorsunuz.

Elle kurmalı HMC 901 kalibreyle çalışan bu model, 87 saatlik bir güç rezervine sahip. Safir kasa arkasından eşsiz mekanizmasını izleyebiliyorsunuz. Ayrıca, 45.8 x 39.8 mm ebatlarındaki platin kasasının 11.0 mm’lik bir yüksekliği bulunuyor.

Yazar: Mert Kalafat


Önerilen yazılar