Zor Anlarda Kendinize İyi Gelin

Kendinizi tanımak ve size neyin iyi geldiğinin farkına varmak zor dönemleri atlatmak için ilk adımınız olmalı.

Günlük hayatımızın sorunları üzerine eklenen aylardır sürüp giden hastalık riski ve durmak bilmeyen stresli gündem zor koşullar oluşturuyor. Böyle zor koşullardan geçerken aslında en büyük destekçimiz kendimiziz. Peki “Kendine iyi gelmek” konusunu hiç düşündünüz mü? Çoğumuz önce etrafımızdakilerin sorunları için onlara destek olmaya çalışıyoruz, ancak aslında önce kendimize iyi gelmemiz, ardından başkalarına iyi şekilde dokunmamız daha doğru ve bizim için çok daha az yıpratıcı.

Gelişim Enstitüsü Kurucusu Yasemin Sungur kendimize iyi gelmemizi sağlayacak yedi adımı şöyle sıralıyor.

Önce kendinizi tanıyın

Kendinizi iyi tanımak için ilk adım kendinize neyin iyi geldiğini bilmektir. Bunun için kendinize küçük bir defter edinin. Defterin ilk sayfasına kendinizle ilgili iyi bildiğinizi düşündüğünüz özelliklerinizi yazmaya başlayın. “Ben neleri iyi yaparım, ben nelerde iyiyim, benim hangi yönlerim iyi?” gibi sorularla bir liste oluşturun. Aklınıza bir şey gelmiyorsa hayatı paylaştığınız kişilere çekinmeden sorun ve onlardan destek alın. Verdikleri her cevabı not edin.

Kendinize iyi gelenlerin listesini yapın

Kendinize düzenli olarak “Bana neler iyi gelir?” sorusunu sorun. Bu bir renk, bir obje, bir içecek olabilir. Çevrenizde bulunduğunda size iyi gelecek ne varsa bunları listenize yazın. Doğaya çıkmak, doğayı gösteren bir resim, belki bir kitap, bir şarkı… Düşünün ve hepsini not edin. Sabah uyandığınızdaki ritüeliniz, aynada kendinizi selamlamanız, nefes egzersizleriniz, kahvaltıda içtiğiniz çay… Hayatın her alanında ve her koşulda, kaynaklarınızdan uzaklaşmadan size iyi gelen şeyleri fark etmeye çalışın.

Düşüncenizi değerli hale getirecek bir sözü düşünün

Değer yaratan sözler biriktirin. Her fırsatta ilginizi çeken önemli sözleri bir kenara yazın. Özel bir yazar, bir şair, bir fikir önderi, bir bilge, bir bilim adamının size iyi gelen sözlerini biriktirin. Bu sözleri zaman zaman aklınıza getirip hemen üzerinde düşünmeye başlayın. Bu düşünme deneyleri zihninizi açacak ve hayata o sözün süzgecinden bakabileceksiniz.

İyi ve güzel anları hatırlayın

Eğer günlük tutuyorsanız geri dönüp yazdıklarınıza ve yazdıklarınızın size hissettirdiklerine yoğunlaşın. Günlük tutmuyorsanız şimdi başlayın. Size iyi gelen anlar, güzel detayları not edin. Hem yazarken iyi hissedeceksiniz hem de daha sonra tekrar dönüp okuduğunuzda aynı hisleri tekrar yaşayacaksınız. Fotoğraf albümlerinize de geri dönebilirsiniz. O anda ne olduğu değil, şimdiki anda size hissettirdikleri önemli. İyi hissetmeye odaklanın.

Müzik arşivinizi inceleyin ve size iyi gelen şarkılardan bir çalma listesi yapın. Dinleyin ve düşünün, hayal edin. Aslında bunu yaparak tüm duyularınızı kullanıp kendinize iyi gelenleri seçiyorsunuz. Bunlar sizin kaynaklarınız, değerlendirebileceğiniz veriler oluyor. Hislerinizi o anda yeniden fark ediyorsunuz.

“Bugün kendimi nasıl hissetmek istiyorum?” sorusunu sorun

Kendinize bu soruyu sorun ve cevapları aramaya başlayın. Kendinizi gözlemleyin. Engellerinizi fark etmeye çalışın ve o engelleri kaldırmak için size gerekenleri araştırmaya başlayın.

Kendi hayatınızla ilgili seçimler yapmaya başlayın. Eğer bir şeyleri yapmakta zorlanıyorsanız, önünüzde bir engel var demektir. Bu engeli sadece siz kaldırabilirsiniz. Onun bir engel olduğuna da sadece siz karar verebilirsiniz. Çünkü hayatınızın en iyi şekilde yönetilmesinden sadece siz sorumlusunuz. Kendinizi hissetmek istediğiniz duruma da ancak siz getirebilirsiniz.

Nefesinizi tanıyın

Nefesinize sahip olmalısınız. İyilik için, iyi olmak için nefes alın. Kendinizi biraz sıkıntıda hissettiğinizde hemen oturun, sırtınızı yaslayın, ellerinizi iki yanınıza alın, kafanızı nasıl rahat ediyorsanız öyle bırakın. Rahat olduğunuz gerilmediğiniz bir pozisyonu bulun.

Burnunuzdan nefes alın ve burnunuzdan nefes verin. Kendinizi iyi hissedene kadar bu şekilde nefes alıp vermeye devam edin. Nefesi uzun ve sakince çekin içinize, içeri alın ve serbest bırakın tüm hücrelerinizden geçip ayağınızın bastığı zeminden toprağa kadar indiğini hissedin, sonra yeniden yukarı alın ve burnunuzdan dışarı verin.

Kendi gerçeklerinize inanın

Gerçeklerinizi görün, onlara inanın ve onlardan kaçmayın. Gerçeklerden korkup üstünü örtmeyin. Gerçekleri abartmayın, büyütmeyin, küçültmeyin ve de en önemlisi yok saymayın. Sezginize, algınıza güvenin. Farklı insanların görüşlerini de alın, ancak değerlendirmeyi kendiniz yapın.

Kendinize iyi gelmek için kendi hayatınızın merkezinde siz olun. Başkalarının hayatlarını kontrol etmeye çabalayarak kendinizi yormayın. Kendi seçtiklerinizle, kendi gerçeğinizle kendinize iyi gelin ve başkalarına da bu şekilde iyi gelmeye odaklanın.


Önerilen yazılar