MAKALE

2016 Sonbahar / Kış Couture Trendleri

2016 Sonbahar / Kış Couture Trendleri

Ünlü moda evlerinin görücüye çıkardığı couture koleksiyonları, peri masallarından fırlamış detaylarıyla, özel tasarımlara düşkün özel kadınlar için…

Haute Couture’un biteceğine dair söylentileri sık sık duyuyor olsak da Paris ve Roma’da düzenlenen Sonbahar/Kış Haute Couture Moda Haftaları, ihtişamlı ve pırıltılı kıyafetlerin gösterisine şahit oldu. Nostaljik bir ruhun hakim olduğu defilelerde 40’lı yılların tarzı geri dönüş sinyalleri verirken, şık pililer, danteller ve çiçekler koleksiyonların öne çıkan detaylarındandı. Şimdi ışıltılı couture koleksiyonlarında öne çıkan trendlere göz atmaya ne dersiniz?

Şimdi Sıra 40’larda

Belde incelen vatkalı ceketlerin, dar kalem etekler ve pantolonlarla kombinlendiği tasarımlarıyla Elie Saab, Schiaparelli ve Jean Paul Gaultier gibi ünlü markalar, 40’lı yılların etkisini podyumlara taşıdı.

Jean’in Couture Çıkarması

Couture defilelerinde görmeye pek alışkın olmadığımız jean tasarımlar, bu yıl alışılmışın dışında dokuma teknikleri, geri dönüştürülmüş metaryaller ve farklı süslemelerle detaylandırılarak podyumlarda yer aldı.

Peri Masalları ve Efsaneler

Fendi’nin geçtiğimiz hafta Roma’nın ünlü Aşk Çeşmesi’nde, Karl Lagerfeld direktörlüğünde hazırlanan defilesinde gördüğümüz romantik elbiseler, Dolce & Gabbana ve Giambattista Valli defilelerinde de dikkat çekti.

Pililerin Zerafeti

Bu yıl çok çeşitli şekillerde kullanılan pilileri neredeyse tüm elbise modellerinde gördük. Couture defilelerine ayrı bir zarafet katan pilili tasarımlarıyla dikkat çeken markalar arasında ise bu sene Dior’u, Iris van Herpen’i ve J. Mendel’i görmek mümkündü.

Uçuşan Tüyler

Couture tasarımlarda sıklıkla karşımıza çıkan tüylerin bu yıl tasarımcılar tarafından çok daha yenilikçi ve şaşırtıcı şekillerde kullanıldığını gördük. Giles Deacon’un devekuşu tüyleriyle kaplı elbisesi ve Lagerfeld tasarımı tüylü gelinlik, en çok dikkat çeken tasarımlar arasındaydı.

Masalsı Desenler

Bu yıl defilelerde öne çıkan trendlerden biri de elbiselerin üzerine işlenen rengarenk evler oldu. Zuhair Murad’ın rengarenk binaları; Lagerfeld’in İskandinav tarzı masalsı desenleri ve yine Elie Saab’ın üzerinde Chrysler binasının olduğu gösterişli elbiseleri en çok dikkat çekenler arasındaydı.

Ve Aksesuar Modası

Bu sene couture kıyafetlere eşlik etmesi için seçilen aksesuar, büyük halka küpe oldu. Atelier Versace ve Armani Privé omuzlara kadar uzanan kristal küpe seçenekleriyle dikkat çekerken, Maison Margiela modelleri, tahta küpelerle göz doldurdu.


Önerilen yazılar