MAKALE

2016’yı Şekillendiren Dekorasyon Trendleri

2016’yı Şekillendiren Dekorasyon Trendleri

2016, evlerde iddiali ama minimalist bir tarzın öne çıktığı bir yıl oldu. İşte geride bırakacağımız senenin dekorasyona yansıyan trendleri…

Trendler her yıl değişiyor ve hayatımıza farklı şekillerde yansıyor. Moda da olduğu gibi dekorasyonda da evlerimize her sene yeni bir renk tonu, yeni bir tarz, yeni desenler hakim oluyor. 2016’da daha az eşyayla, daha şık ve konforlu alanlar yaratabilmenin mümkün olduğunu gördük ve görünen o ki bu trend, ilerleyen dönemler de ağırlığını sürdürerek devam edecek. Tabii 2016, sadece minimalizmin öne çıktığı bir yıl olmadı; yatak odaları ve banyolar ev dekorasyonunda ağırlık kazanırken, detaylarda ise öne çıkan farklı renklerle tanıştık. Şimdi bir çoğu önümüzdeki yıla da hakim olacak dekorasyon trendlerine birlikte göz atalım…

Mutfaklarda Siyah Etkisi

Buzdolabı ve fırın gibi büyük mutfak aletlerinde popüler renkler her yıl değişiyor. Geçtiğimiz senelerde sıkça karşımıza çıkan kırmızı ve yeşil gibi neon renklerin, pastel tonların ya da gümüş renginin yerini 2016’da siyah paslanmaz çelik modeller aldı.

 

Yemek Masalarında Ciddiyet

Geçtiğimiz yıl yemek odalarında ofis masalarını andıran renkli ve modern bir tarz öne çıksa da bu yıl daha resmi bir dekorasyon trendiyle karşılaştık. Koltuğu andıran sandalye tasarımları, pastel renkler ya da eskitilmiş ahşap ağırlıklı sandalyelerle, daha monokrom ve ciddi bir tarz yakalanmış oldu.

 

Şömineler

Çok sayıda salonun odak noktalarından biri haline gelen şömineler, 2016’nın en çok tercih edilen dekorasyon trendlerinden biri oldu. Böylelikle şömineler, salonlarda büyük ekran televizyonların dominantlığını sona erdirerek, ev dekorasyonuna hep aradığımız o sıcak atmosferi yeniden katmayı başardı.

 

Yeni Yaşam Alanı Banyolar

Görünen o ki banyoların dekorasyonda artan rolü, önümüzdeki yıllarda da devam edecek ve diğer odalara göre çok daha az vakit geçirdiğimiz banyolar, içinden çıkmak istemediğimiz mekanlara dönüşmeye başlayacak. Eğer büyük bir banyonuz varsa, siz de tıpkı fotoğraftaki gibi yeni yaşam alanınıza belki bir koltuk yerleştirmeyi düşünebilirsiniz.

 

Gümüş Yerine Mat Yüzeyler

Son birkaç yılın metalik trendi, 2016’da yerini oksitlenmiş metallarin, mat cilaların ve kara tahta dokusunun hakimiyetine bıraktı. Bununla birlikte mat renklerin duvar boyasına da uygulandığı bu dekorasyon trendi, metalik objelerle de çok iyi uyum sağladığı için eski eşyalarınızdan kurtulmanıza gerek yok.

 

Modern Rustik

Daha çok country tarzı evlerde hakim olan rustik dekorasyon trendi, bu sene günümüz modern dekorasyonunun bir parçası olan tuğla ve betonla birleşerek, evlere de farklı bir estetik tarz katmayı başardı.

 

Yapay Kürk

Bu yılın öncü tasarım trendi minimalizm olsa da lüks dokunuşlar, stil sahibi evlerde eksik olmadı. Özellikle yastıklarda, kilimlerde ve battaniyelerde bolca gördüğümüz kürklü tasarımlar, kendilerini yatak odalarından ofislere kadar her ortamda sergileme şansı buldu.


Önerilen yazılar