MAKALE

2018’e Değişmeden Gelen Trendler

2018’e Değişmeden Gelen Trendler

Moda kendini sürekli yenilese de bazı trendler sabit kalıyor. Bulut Özdemiroğlu, geçtiğimiz yıldan bu yıla yükselişini sürdüren stilleri ve bu stillere uygun kombin önerilerini paylaşıyor.

Her sene değişen moda trendlerini yakalamaya çalışmak bazen bütçemizi sarsabiliyor. Bazı parçaların modası geçiyor, yerlerini son moda koleksiyonlara kaptırıyorlar ve böylelikle gardrobumuzda sürekli bir sirkülasyon yaşanıyor. Her ne kadar alışveriş yapmak ve yeni kıyafetler almak bize kendimizi iyi hissetirse de, bazen bütçemizi düşünerek kendimize hakim olmamız gerekebiliyor.

Size iyi bir haberim var, geçen sezonun birçok trendi bu sezon da hala revaçta! İşte geçtiğimiz seneden bu seneye taşınan moda trendleri ve bu parçalar için kombin önerilerim.

Kullanışlı Kıyafetler

Moda uzun bir süre fonksiyonu gözetmeksizin ilerledi, ama günümüzde fonksiyonelliğe geri dönüş yaşanıyor. Spor kıyafetlerinde görmeye alışık olduğumuz materyallerin şık tasarımlarda da kullanımı ve bol cepli tasarımların moda olması gibi… Ayakkabı modasında da son zamanlarda fonksiyonelliğin ön planda olduğunu görüyorum.

Asker yeşili kargo pantolonunun üzerine koyu tonlarda bir bomber ceket ya da cepli bir kabanın içine balıkçı yaka kazak ve düz renk bir pantolon. Özellikle farklı materyallerle tasarlanmış bomber’ların tarzını seviyorum.

Retro Spor Kıyafetleri

Spor kıyafetleri birkaç senedir gardroblarımızda kapladığı yeri büyütüyor. Az önce bahettiğim fonksiyonelliğe ve rahatlığa geri dönüş spor kıyafetlerinin de yükselişini sağladı. Uzun zamandır takip ettiğimiz ve sevdiğimiz ünlü spor markaları tasarımlarına retro tarz katmaya yöneldi. Bırakın geçtiğimiz seneyi, 90’lardan kalma spor kıyafetlerinizi bile gardrobun en önlerinde tutun bu sene.

Eşofman takımları, fermuarlı naylon üstler ve modern kumaşlar kullanılarak tasarlanmış retro spor pantolonları bu sene de çok moda. Bir vintage deri bomber ceketiniz varsa onu mutlaka retro spor kıyafetlerinizle kombinleyin. Kot ceket de kombininizi tamamlamak için ideal bir parça olabilir.

1970’ler

Gardrobumuzda sürekli bir sirkülasyon olurken, moda da devamlı sirkülasyon halinde. Örneğin 70’ler döneminin esintileri bu sene de modaya sızmayı başardı. Tabii disko saçı ve platform topuklu ayakkabılardan bahsetmiyorum.

Balıkçı yaka trendi 70’lerden beri düzenli olarak gardroblarımızda yer bulan bir tarz. Düz renk bir balıkçı kazak, ekoseli ya da dokulu bir takımla güzel bir kombin oluşturuyor. Kadife pantolonlar da 70’lerden bugüne taşınan parçalardan. Kombinlerinizde seçtiğiniz pantolon yüksek belli olursa, 70’lerin ruhunu tam olarak yakaladınız demektir.

Renkli Takım Elbiseler

Herhalde hepimizin gardrobunda bir siyah takım elbise vardır. Siyah tutkunu biri olarak size bu rengi asla kötüleyemem, ama ara sıra hepimizin değişiklik yapması gerekiyor bence. Erkek modası artık renklendiğine göre, değişime açık olanların bu renklilikten faydalanması gerek. 2017’nin sonlarına doğru moda olan bu renkli takım elbise trendi, 2018’in başına da damgasını vurdu.

Henüz bir renkli takım elbise almadıysanız, bu sene gardrobunuza biraz renk katabilirsiniz. 2018 Bahar Yaz sezonu defilelerinde adeta bir renk şölenine tanık olduk, bu nedenle açık ve pastel tonlarla renkli bir bahar geçireceğimiz garanti görünüyor.

Dikey Çizgiler

Tıpkı ekose gibi, çizgiler de modadan silinemeyenlerden. Renkli takım elbiselere alternatif olarak çizgili takım elbiselere yönelebilirsiniz.

Çizgili tasarımlar birçok farklı tarza uyum sağlayabilir. Tarzınıza uyan bir parça seçmeye özen gösterin. Daha iddialı bir kombin için farklı tonlarda çizgileri olan tasarımları tercih edebilirsiniz. Doğru kombinasyonla kullandığınız ton-sür-ton parçalar da dikkat çekici bir tarz yaratabilir.

Dokunulası Kumaşlar

2017’de tasarımcılar yumuşak dokulu kumaşları kullanıyordu, ama 2018’de kumaşlar daha da bir dokunulası hale geldi. Kadife, süet, yün ve pofuduk materyaller bu sezon revaçta. Tabii bu materyaller daha soğuk ayların tasarımlarında kullanılıyor. Yaz sezonu içinse nakışlı dokular yerini koruyacak.

Kışın kadife, yün ve faux fur (sahte kürk) gibi kumaş ve dokular hem tarz hem de rahat olmanızı sağlayacak. Hazır hava soğukken kat kat giyinmekten çekinmeyin. Tarzınıza uygun parçaları birleştirerek sıcak bir kış geçirebilirsiniz. Havaların ısındığı bahar aylarında süet tasarımları tercih edebilirsiniz.

Küba Yaka Gömlekler

Küba yaka, yaka kısmı biraz daha açık olan gömlek modellerine verilen isim. Sokak modasından lüks giyime, her yerde yükselişe geçen bu trend, bu sene de şık bir rahatlık sözü veriyor. Gömlek konusunu açmışken, Hawaii baskılı gömlekler bu sene raflardan kalktı ama botanik desenler hala 2018’in trendleri arasında.

Küba yaka gömlekleri giymek için havaların biraz ısınmasını beklememiz gerekiyor. Havalar ısındığında bu yaka modeline minnettar kalacaksınız çünkü kesimi çok rahat ve ferah. Küba yaka omuzları geniş gösteren bir kesime sahip olduğundan özellikle dar omuzlu erkeklerin bu gömleklere yatırım yapmasını öneririm.

Geniş Paça Pantolon

Dar paçalı, skinny pantolon ve jeanler artık kabak tadı vermeye başlamıştı. Rahatlık ve fonksiyonun revaçta olduğu bu dönemlerde artık pantolon paçaları da genişliyor. 2016’da genişlemeye başlayan paçalar bu sene de moda.

Dar paça tutkunları geniş paçaya geçmek için jean denemeleri yapabilir. Jean sert bir kumaşa sahip olduğu için, daha geniş kesimli bir model sizi rahatlığa kavuşturabilir. Kombini botla tamamlamanızı öneririm. Geniş paçanın moda olmasını bekleyenler için bu sene seçenekler çok fazla olacak. Daha şık bir kombin için yün karışımlı kumaşları tercih edebilirsiniz.

Yazar: Bulut Özdemiroğlu


Önerilen yazılar