2020’nin Unutulmaz Moda Anları

Maskenin vazgeçilmez bir aksesuar haline geldiği 2020 yılında moda dünyasında başka hangi unutulmaz anlar yaşandı?

Geçen senenin ilk iki ayında her şey normal seyrinde devam ediyordu; ikonik modacı Jean-Paul Gaultier podyumlara muhteşem bir defile ile Ocak sonunda veda etmişti. Ondan iki hafta sonra Oscar gecesinin kırmızı halı stillerini konuşmaya başlamıştık. Ardından hayatlarımız tüm dünyayı sarsan COVID-19 virüsünün etkisi altına girdi ve elbette bundan moda dünyası da etkilendi.

İyisiyle kötüsüyle unutulmaz bir yıl olan 2020’nin moda açısından bize yaşattığı unutulmazları bir kez daha hatırlamaya ne dersiniz?

Moda Markalarının Desteği

Dayanışmanın ne kadar önemli olduğunu kavradığımız 2020 yılında, lüks moda evlerinden hazır giyim markalarına kadar birçok isim sağlık çalışanlarının yanındaydı. Pandeminin başlarında henüz maske kıtlığı yaşanırken Louis Vuitton’dan Prada’ya, Dior’dan Yves Saint Laurent’a kadar birçok marka kollarını sıvadı ve sağlık çalışanları için fabrikalarında binlerce maske ve koruyucu giysi üretti. Bu belki de 2020 yılının en anlamlı moda anıydı.

Ünlülerin Ev Halleri

Normal zamanlarda çoğunlukla en özel giysileriyle görmeye alışık olduğumuz ünlü isimler de hepimiz gibi haftalar boyu evlerinde kaldı. Tabii bu da, bu yıldız isimlerin sosyal medya paylaşımlarına yansıdı. Böylece birçok ünlünün ev yaşantısını, hobilerini, bakım rutinlerini daha yakından görme şansı bulduk.

#MetGalaChallenge

Büyük etkinliklerin çoğu gibi, dünyanın en önemli moda olaylarından Met Gala da COVID-19 nedeniyle iptal edildi. Ancak bu durum modaseverleri durdurmadı. Evde kalırken yaratıcılıklarını konuşturmak isteyen 5 bine yakın kişi, Vogue dergisinin başlattığı #MetGalaChallenge’a katıldı ve önceki yılların efsane olmuş Met Gala görünümlerini evde buldukları materyallerle yeniden tasarladı. Ortaya çok eğlenceli görüntülerin çıktığını söylemeye gerek var mı?

Değişen Defileler

Defilelerin ve alıştığımız moda haftalarının çoğu sosyal mesafenin önemi nedeniyle iptal edildi. İstanbul Moda Haftası da dahil olmak üzere, neredeyse moda haftalarının tümü ya dijital olarak gerçekleştirildi ya da modacılar koleksiyonlarını yaratıcılıklarının sınırlarını aşan şekillerle hedef kitleleriyle buluşturdu. Moschino’nun kuklaları, Loewe’nin dokunma, görme ve duyma duyularına hitap ederek hazırladığı özel kutu, Dior’un minicik mankenlere giydirdiği haute couture elbiseleri bu yılın en akılda kalanları oldu.

Stil Sahibi Dizi Karakterleri

Tabii bu yıl evde daha fazla vakit geçirdiğimiz için bol bol dizi izledik. Neyse ki ekranlarda moda ilhamı alacağımız stil sahibi dizi karakterleri eksik olmadı. Yılın en öne çıkan tarzları arasında Emily in Paris, Queen’s Gambit, Undoing, Normal People’da izlediklerimizi sayabiliriz. Ama en çok konuşulan, kuşkusuz, The Crown’un yeni sezonunda, Emma Corrin’in canlandırdığı Lady Diana’nın gerçeğine çok benzeyen kostümleri oldu.


Önerilen yazılar