Vücudunuzu Yaza Hazırlayın!

Sıkıcı cihazlar sizi spor salonlarından soğutuyorsa, vücudunuza şekil vermek ve daha sağlıklı olmak için önünüzde artık çok sayıda seçenek var. Üstelik bu birbirinden farklı programlar kilo verirken, eğlence garantili…

Birkaç ay sonra giyeceğiniz bikiniler ve mayolar için vücudunuza şekil vermek; fazla yağlardan kurtulup, toksinleri atmak; daha sağlıklı olmak ve zinde hissetmek için spor salonlarında zumba’dan, latin aerobik’e, taebo’dan spinning’e birbirinden dinamik ders programları var. Tempolu müzik eşliğinde, grup halinde yapılan bu derslerde bir yandan incelip forma girerken, bir yandan da eğleniyorsunuz. İşte spor salonlarında kendiniz için uygun olanı seçebileceğiniz  popüler fitness dersleri:

Zumba

Zumba, koreograf ve dansçı Alberto Perez tarafından keşfedilen, Güney Amerika’dan tüm dünyaya yayılarak yeni bir fitness akımı başlatan, Latin esintili bir dans-fitness programı. Koreografisinde kumbiya, hip-hop, samba, salsa, merenge, mambo, savaş sanatları, oryantal dans ve dinamik aerobik figürleri içeren zumba, yüksek kalori harcanmasını sağlayıp, yağ yakımına ve kilo vermeye yardımcı oluyor ve vücudunuzu forma sokuyor. Ayrıca zor olmayan koreografileri sayesinde fitness egzersizleri yaparken dans etmenizi kolaylaştırıyor ve ritim duygunuzu geliştiriyor.

Zumba_0054_840x600

Tae-Bo

Tae-Bo, tempolu müzik eşliğinde yapılan tekvando, boks ve dans disiplinlerini bir araya getiren bir fitness programı. Vücudun denge ve koordinasyon sisteminde etkin olan tüm kasları çalıştıran Tae-Bo, aynı zamanda kardiyovasküler özelliği ile yağ yakımını hızlandırıyor. Tüm dünyada, özellikle ABD’de çok popüler olan, kadın ve erkeklerin birlikte katıldığı bu program, dinamik yapısıyla son derece eğlenceli. Dersin sonunda ise yoga-streching egzersizleriyle hem günün hem de dersin yorgunluğu atılıyor.

iStock_000087052377_Medium_840x600

Boot Camp

Dinamik ve hedefe odaklı sıradışı bir grup egzersizi olan bootcamp, Amerika’da popüler olup, tüm dünyada yayılan yeni bir fitness trendi. Uygulayıcılarına kısa sürede fit bir görünüm sağlaması, yağ yakımını hızlandırarak kilo verdirmeyi kolaylaştırması, dayanıklılık ve kondisyonlarını artırması, bootcamp programının öne çıkan özellikleri arasında. Ayrıca kişinin refleks gelişiminde, dikkat ve konsantrasyon artışında pozitif etki sağlayan ve dayanıklılığı artıran bir saatlik bir bootcamp dersinde 800-1000 kalori yakmak mümkün.

 

Cropped image of young friends exercising in bootcamp class with medicine balls in park. Horizontal shot.

Latin Aerobics

Bu program; latin danslarından mambo, ça ça, salsa, rumba ve samba’nın yanı sıra jazz ve hip hop dans figürleriyle klasik aerobik egzersiz programlarının hoş bir karışımı. Aynı zamanda kan dolaşımını hızlandıran, kardiyovasküler dayanıklılığı artıran, orta ve üzeri seviyedeki temposuyla bir hayli eğlenceli bir fitness dersi. Latin Aerobics’in coşku dolu müzik ve kareografileriyle bir yandan dans edip eğlenebilir, bir yandan da vücudunuzu şekillendirebilirsiniz.

A group of women are dancing together in a zumba class at a gym studio. They are wearing fitness clothing and are smiling while looking at the camera.

Spinning

Spinning, sabit salon bisikletleri üzerinde yüksek ritimli müzik eşliğinde, özel stüdyo ışıklandırmasıyla yapılan kardiyo-aerobik bir grup dersi. Maksimum yağ yakımının ve metabolizmanın hızlandırılmasının hedeflendiği 30 dakikalık bir spinning programında  600-700 kalori harcayabilirsiniz. Karın, bel, kalça ve bacak bölgenizdeki fazla yağları eritebilir, incelme ve sıkılaşma sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda popüler ve eğlenceli müzikler eşliğinde günün stresinden kurtulabilirsiniz.

iStock_000081225401_Medium_840x600

Pilates

Pilates, beden ve omurgayı destekleyen temel kaslar üzerine yoğunlaşan, kas gücü, kas kontrolü, dik duruş, esneklik, koordinasyon, güç ve bedensel dayanıklılığı geliştiren bir egzersiz programı. Bedendeki güçsüz bölgeleri güçlendirerek, vücudu yeniden yapılandıran ve nefes egzersiz tekniklerine de yer verilen bu programda, en çok karın kaslarına yoğunluk verilir. Bu sayede duruşunuz düzelir, omuriliğinize binen yük hafifler ve dengeli bir adale yapısına sahip olursunuz. Pilates; top, lastik bant, pilates ring, köpük rulo gibi pilatese özel malzemelerle, yerde matlerin üzerinde yapılan kontrollü egzersizlerden oluşur. Kişiye özel pilates derslerinde ise reformer, cadillac, ladder barel, chair, spine corrector, barrel gibi özel pilates aletleri kullanılır.

Healthy Smiling Brunette Woman Wearing Leotard and Practicing Pilates in Exercise Studio

Crossfit

Son dönemin yükselen fitness trendi crossfit; olimpik halter tekniklerinin ve temel jimnastik hareketlerinin atletizmle birleşmesiyle oluşan bir antrenman metodu. Crossfit hemen hemen tüm dünyada takım sporlarında, askeri eğitimlerde, profesyonel sporcuların programlarında, uzak doğu sporlarında kullanılan ve son zamanlarda sporcu olmayan kişilerin de katıldığı, temeli güç ve kondisyon artışına dayalı özel bir program. Ayrıca üstün kapasite, kuvvette devamlılık, güç, dayanıklılık, koordinasyon, hız, denge ve esneklik gibi konularda vücudun gelişmesini sağlıyor. Günümüzde gençlerin çok rağbet ettiği, kadın ve erkeklerin beraber katıldığı crossfit programını, herhangi bir eklem sakatlığı olmayan, belirli bir fitness geçmişi ve yüksek enerjisi olan herkes yapabilir.

Young woman doing handstand during balances exercises in a gym.

Body Fit

Temel aerobik hareketleri ile ısınmanın ardından ‘dumbbell’ yani el ağırlıkları kullanılarak yapılan; aynı zamanda denge hareketleri de içeren; kol, göğüs, sırt, omuz, karın, kalça ve bacak kas gruplarının dengeli olarak çalıştırıldığı, kuvvetlendirilip şekillendirildiği bir program.

iStock_000072894305_Medium_840x600

Jumping Cardio

Trambolin üzerinde tempolu müzikler eşliğinde kardiyovasküler gelişimin ve yağ yakımının hedeflendiği, step-aerobik derslerindeki temel adımların kullanıldığı bir grup dersi. Bu derste çocukluğunuza dönerken hem eğlenecek hem de vücudunuzdaki fazla yağlara elveda diyeceksiniz.

Female athlete doing rebounding box jumps

Crunch

Crunch, karın bölgesindeki bütün kasların 30 dakika boyunca etkili bir şekilde çalıştırıldığı süper bir kas sıkılaştırma ve güçlenme dersi. Düzenli olarak uyguladığınızda bir türlü kurtulamadığınız göbeğinizden kurtulabilir, dümdüz bir karına sahip olabilirsiniz.

iStock_000079740747_Medium_840x600

Yoga

Yoga, temel olarak asana vücut egzersizleri ve pranayama nefes egzersizleri ile birlikte uygulanan bir egzersizler bütünü. Sanskritçe de “bütünleşmek” anlamına gelen yoga; beden, zihin ve ruh bütünleşmesini sağladığı gibi vücut farkındalığı, zihin sakinliği, duygusal ve ruhsal huzuru artırmaya amaçlayan egzersizlerden oluşur. Aynı zamanda vücut esnekliğini arttırır, kasları güçlendirir, solunum sistemini iyileştirir, göğüs kafesinin çevresinde bulunan kasları güçlendirir ve akciğerin nefes kapasitesini arttırır. Böylece vücuda giren oksijen miktarının yükselmesine de yardımcı olur. Yoga egzersizleri, vücudunuzdaki kortizol seviyesinin azalmasına, dolayısıyla kilo vermenize ve yağ yakmanıza yardımcı olur. Beynin ürettiği stres hormonunu azaltır, zihne dinginlik verir. Derin ve belli bir tempoda nefes alma üzerine yoğunlaşmak, kalp atışlarını yavaşlatır ve gevşemenize yardımcı olur. Yoga, sakin ve güvenli bu nedenle de sakatlanma riski en az olan egzersiz biçimlerindendir. Spor salonlarındaki temel yoga ya da yogalates, yogafit gibi yoga prensiplerini fitness, pilates gibi programlarla birleştiren, eğlenceli grup derslerden birini seçerek, sağlıklı ve fit bir görünüm elde edebilirsiniz…

iStock_000078948411_Medium_840x600

Pınar Efe

 


Önerilen yazılar