5 Dakikalık Mutluluk Molası

Kendinize sadece beş dakika ayırmak, yoğun ve stresli günlerinizde bile mutluluk seviyenizi yükseltebilir.

Bazı günler biraz daha motivasyona ihtiyaç duyabiliyoruz. Belki işimize hiç konsantre olamayabiliyor veya enerjimizi düşük hissedebiliyoruz. İşte burada kendimizi daha iyi hissettirme görevi yine kendimize düşüyor aslında…

Bunun için bazı öz bakım alışkanlıkları edinmemiz önemli. Çünkü gün içindeki yoğun tempo sürerken bunlar çok ihtiyaç duyduğunuz bir mola görevi görebilir. Bu öz bakım ritüellerinin bir SPA merkezine gitmek veya bir yaşam koçuyla görüşmek gibi planlama gerektiren ve vakit alan aktiviteler olması da şart değil.

Bazen iş-yaşam dengesini korumakta zorlanabiliyoruz. Kitap okumak için bir saat ayıramayabiliyor, hatta cilt bakımı yapmak için bile 15 dakikamız olmayabiliyor. Ancak hayatın temposunda anlamlı bir fark yaratmak için sadece 5 dakika bile ayırarak yapabileceğiniz ve size kendizi iyi hissettirecek ritüeller var. İşte size ilham vermesi için beş mutluluk ritüeli fikri…

Telefonunuzdan Uzaklaşın

Telefonunla nasıl bir ilişki sürdürüyorsunuz? Devamlı bildirimler mi alıyorsunuz ya da kendinizi amaçsızca ekranı kaydırırken mi buluyorsunuz? Telefonunuzu sadece beş dakikalığına kapatmayı deneyin. Peki tamamen size ait bu beş dakikada neler yapabilirsiniz? Örneğin sağlıklı bir atıştırmalığın keyfini sürebilir veya yetişkinlere özel boyama kitaplarıyla meditatif bir boyama aktivitesi yapabilirsiniz. Tercihiniz ne olursa olsun telefonunuzdan herhangi bir titreşim veya ses gelmeyeceğini bildiğinizde, yaptığınız o şeye tamamen konsantre olabilirsiniz.

Bir Liste Yapın

Bazen kendinize özen göstermenin en iyi yöntemlerinden biri zihninizdeki şeylerden bazılarını kağıda dökmek olabilir. Evet, beş dakika çok da uzun bir süre değil, ancak bir liste yapmak için kesinlikle yeterli. Mesela bir dahaki 5 dakikalık mutluluk molasında denemek isteyebileceğiniz farklı beş dakikalık öz bakım ritüelleri fikirlerinden bir liste hazırlayabilirsiniz.

Vücudunuzu Esnetin

Yapılan araştırmalar düzenli olarak esnetme hareketleri yapmanın masa başında çalışan ve boyun veya omuz ağrısı yaşayan kişilerin boyun fonksiyonlarını ve yaşam kalitesini artırmaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Kısacası esneme hareketlerine beş dakika bile ayırmak size kendinizi çok iyi daha hissettirecek.

Meditasyon Yapın

Meditasyon kendinize duygusal olarak destek olmak için harika bir yöntemdir. Meditasyon zihinsel sağlığı iyileştirmeye de yardımcı olur. Eğer yeni başlıyorsanız çok çeşitli, çevrimiçi ve ücretsiz, beş dakikalık meditasyonlar bulabilirsiniz. Sadece beş dakikanız da olsa, meditasyonu istediğiniz her zaman ve her yerde yapabilirsiniz.

Sevdiğiniz Herhangi Bir Şeyi Yapın

Dans etmek, şarkı söylemek, resim yapmak… Sevdiğiniz herhangi bir şeyi yapmak için beş dakika harcamak ruhunuza iyi gelecek. Böylece sadece beş dakikalığına bile olsa ajandanızda sizi bekleyen işleri unutabilirsiniz.


Önerilen yazılar