MAKALE

6 Adımda Banyonuzu SPA’ya Dönüştürün

6 Adımda Banyonuzu SPA’ya Dönüştürün

SPA merkezlerinin dinlendirici atmosferini evinize taşıyabilirsiniz!

Uzun ve yoğun bir günün ardından, evinizin konforundan ayrılmadan kendinizi şımartmaya ne dersiniz? İşte banyonuzu adeta bir SPA merkezine dönüştürecek altı ipucu!

Sakin Bir Atmosfer Yaratın

Evdeki SPA merkezinizi oluşturmaya başlamanın ilk adımı, kolayca tahmin edebileceğiniz üzere, sakin bir atmosfer yaratmak olmalı. Aydınlatma, müzik, koku gibi farklı duyulara hitap eden tüm detayları göz önünde bulundurmalısınız. Birkaç mum yakın. Banyonuza sevdiğiniz banyo tuzlarını ve cildinizi rahatlatması için papatya çayı ve biberiye yaprakları ekleyin. Spotify ya da Apple Music’ten, hazır SPA müzikleri listelerine ulaşabilirsiniz.

Yüz Maskesi Yapın

İster tazeleyici bir kağıt maske, ister arındırıcı bir kil maskesi… Cildinize yüz maskesi uygulamak sizi doğrudan SPA moduna sokabilir. Dilerseniz kendi maskenizi kendiniz de yapabilirsiniz. Örneğin eşit miktarda yoğurt ve avokado ile çeyrek yemek kaşığı bal ile hazırlayacağınız maske, ciltteki kızarıklıkları giderir ve kuru havalarda cildi nemli tutar. Maskenizi cildinize uyguladığınızda, göz kapaklarınıza da salatalık ya da soğutulmuş papatya çayı poşetleri yerleştirebilirsiniz.

Nefes Egzersiziyle Başlayın

Evdeki SPA ortamınız ne kadar sakinleştirici olursa olsun, ruh haliniz buna hazır değilse bu ortamdan faydalanmanız pek de mümkün olmaz. Bu nedenle rahatlatıcı bir koku ile, küçük bir nefes egzersizi yaparak SPA keyfinize başlayabilirsiniz. Burnunuzdan üç derin nefes alın, nefesinizin karnınıza dolduğunu hissedin ve ardından ağzınızdan nefes verin. Bu yöntem hem sizi sakinleştirecek hem de stres seviyenizi azaltacak. Koku için lavanta ya da gül yağını tercih edebilirsiniz. Kokunun tüm banyonuza yayılmasını nemli bir el havlusuna yağdan birkaç damla damlatıp otuz saniye kadar mikrodalgada ısıtarak sağlayabilirsiniz.

Masaj Yapın

Yeşim taşından yapılmış bir yüz roller’ı ya da gua sha ile yüzünüze SPA merkezindeymiş gibi masaj yapabilirsiniz. Cilt serumunuzu kullanırken, roller’ı burnunuzun yanından başlayıp gözlerinizin altında bir J harfi çizermiş gibi, hafifçe bastırarak hareket ettirin. Bu hareket yüzünüzdeki şişkinlikleri indirirken cildinize daha fazla besleyici maddenin ulaşmasını sağlayacak.

Kuru Fırçalama Tekniğini Uygulayın

Kuru fırçalama kan akışını hızlandıran, cildin esnekliğini ve kolajen üretimini artıran harika bir teknik. Ayaklarınızdan başlayıp kalbinize kadar, yukarıya doğru hareketlerle fırçalayın. Bacakların iç kısmı gibi yerlerde biraz daha fazla zaman harcayabilirsiniz. Kollarınızın arkasını ve sırtınızı da unutmayın. Bu tüm vücudunuzdaki ölü derilerden kurtulmanızı sağlayacak. Fırçalama işleminin ardından da cildinize yoğun bir krem veya yağ uygulamayı unutmayın.

Dijital Detoks Yapın

SPA’ların sizi anında rahatlatmasının bir sebebi de dış dünyayla olan bağınızı kesmesidir. Burada telefon ışıkları değil, mum gibi rahatlatıcı aydınlatma yöntemleri vardır. Siz de evinizde aynı kuralı uygulayın ve banyodayken telefonunuzu başka bir odada bırakın. Hatta zaman kavramını da ortadan kaldırmak için ortamda saat de bulundurmayın.


Önerilen yazılar