6 Adımda Yaza Hazır Ayaklar

Evde kolayca uygulayabileceğiniz bu önerilerle ayaklarınızı yaza hazırlayın.

Yaz yaklaşırken dolaplardan sandaletlerimizi yavaş yavaş çıkarmaya başladık. Siz de kış boyunca ayaklarınızı ihmal ettiğinizi düşünüyorsanız artık onlara gereken özeni göstermenizin tam zamanı. Üstelik ayak bakımı estetik açıdan olduğu kadar sağlık açısından da çok önemli. Yani bu adımları sadece ayaklarınızın gözler önünde olduğu sıcak günlerde değil, bütün yıl uygulayabilirsiniz.

İşte sağlıklı ve bakımlı ayaklara kavuşmanız için uzmanlardan gelen altı öneri…

Her Akşam Nemlendirin

Ayaklarınızın derisi, yüzünüzün derisinden yedi kat daha kalındır. Bu nedenle farklı katmanlara ulaşabilen, güçlü bir nemlendirici kreme ihtiyacınız var. Bu kremi her gece, her iki ayağınıza da 20 saniye kadar masaj yaparak uygulamalısınız. Sertleşmiş bölgelerdeki deriyi parmaklarınızı arasında sıkıştırıp yuvarlayarak ona elastikiyetini geri kazandırabilirsiniz.

Ölü Derilerden Arındırırken Dikkat Edin

Sert ve nasırlı bölgeleri yumuşatmak için öncelikle ayaklarınızı en az on dakika suda bekletmelisiniz. Ardından bir ayak törpüsünü yumuşak ve dairesel hareketlerle kullanarak ölü derilerinizden arınabilirsiniz. Ancak aşırıya kaçmamanız çok önemli, çünkü eğer bunu gereğinden fazla sert bir biçimde yaparsanız cildin esnekliğini bozmuş olur, daha da kötüsü yanıklara yol açabilirsiniz. Yanık oluştuğunda ise cilt orayı korumak için daha fazla nasır üreterek tepki verir.

Tırnak Çevresindeki Derileri Kesmeyin.

Tırnağınızın çevresinde oluşan kütikülleri kesmek mikroplara açık bir kapı bırakabilir, bu nedenle bu derilerin asla kesilmemesi gerekiyor. Buradaki derileri tahta ya da metal bir çubukla geriye itmek yerine bir diş fırçası kullanın. Diş fırçasının yumuşak kılları çubuğun cilde verebileceği hasarı vermez.

Cam Bir Törpü Satın Alın

Kağıt ya da metal törpüler faydadan çok zarar verir. Özellikle yeni aldığınız kağıt törpüler cildinizi kesebilir. Bu nedenle tırnaklarınızı pürüzsüzleştirip şekillendirirken nazik bir cam törpü kullanın.

Parlatıcı Törpü Kullanın

‘Buffer’ yani parlatıcı törpüler, doğal yoldan Fransız manikürü görünümüne ulaşmanın en sağlıklı yoludur. Buffer törpüler kan dolaşımını hızlandırır, hem sağlam hem de esnek tırnaklara kavuşmanızı sağlar. Üstelik tırnağın beyaz kısımlarını daha da beyazlaştırarak ona sağlıklı bir görünüm kazandırır.

Ojelerinizi Düzenli Olarak Silin

Tırnaklarınıza yapabileceğiniz en büyük kötülük ojenizi haftalarca silmemek olur. Tırnakların üzerindeki oje katmanı, tırnak yatağının nefes almasını engelleyerek tırnaklarınızı güçsüzleştirir ve beyaz lekelerin oluşmasına neden olur. Bu nedenle nasıl yüzünüzdeki makyajı siliyorsanız ojelerinizi de fazla bekletmeden silmelisiniz.


Önerilen yazılar