9 Adımda Daha Düzenli Dolaplar

Dolaplarınıza daha fazla düzen, daha fazla alan ve daha fazla ferahlık kazandıracak ipuçları…

Geçtiğimiz haftalarda evde bol bol vakit geçirirken bazılarımız bu vaktin bir kısmını dolaplarını düzenleyerek değerlendirdi. Ancak aramızdan bazılarının bu işi hala ertelediğinden neredeyse eminiz! Eğer siz de giysi dolaplarınızı evdeki dağınıklığı gizleyecek depolama alanları olarak görüyorsanız kapaklarını her açtığınızda sizi mutsuz edecek bir görüntüyle karşılaşıyor olmanız epey mümkün.

Gelin hem dolaplarınızı ferahlatacak hem de bu sayede size kendinizi daha mutlu hissettirecek ipuçlarıyla bu dağınık düzeni bozalım!

Giysilerinizi Elden Geçirin

Ve bunu yaparken acımasız olun. Bir giysiniz lekelendiyse ve 3 defa yıkamanıza rağmen o leke yeriden duruyorsa artık ondan kurtulmanın vakti geldi de geçiyor demektir. Aynı şekilde giydikleriniz hakkında gerçekçi düşünün; duygusal bağ kurduğunuz, “kilo verince giyerim” dediğiniz veya üzerinize olmayan tüm kıyafetlerden kurtulun. Üstelik iyi durumdaki giysileri bir sevdiğinize ya da bir yardım kuruluşuna vermekle ayrı bir mutluluk da hissedeceksiniz.

Kategorilere Ayırın

Ayakkabı, çanta, elbise, palto, pantolon… Kısacası her bir kategoriye ait giysiler kendi kategorisindeki giysilerle birlikte olmalı. Böylece seçim yaparken daha az vakit harcayacak, giymek istediğiniz bir giysiyi bulmakta zorluk çekmeyeceksiniz.

Renklerden Faydalanın

Giyeceklerinizi yerleştirirken belli bir renk dizisine sadık kalın. Örneğin onları soldan sağa doğru açıktan koyuya gidecek şekilde dizebilirsiniz. Bu hem gözünüzü yormayacak, hem de dolabınızda ve çekmecelerinizde daha düzenli bir görünüm elde etmenizi sağlayacak.

Askıları Unutmayın

Dolaplarınızın içindeki tüm askılar birbiriyle aynı olsun. Bu şekilde birbiriyle hem renk hem de biçim olarak uyumsuz askıların yarattığı karmaşık görünümü engelleyebilirsiniz. Ayrıca, daha açık renkli askılar giysileri daha iyi sergilemenizi de sağlar.

Bazı Aksesuarlarınızı Sergilemeye Ne Dersiniz?

Eğer sahip olmaktan gurur duyduğunuz, özel el çantalarınız ya da ayakkabılarınız varsa bunları yatak ya da giyinme odanızdaki görünür bir rafta sergileyebilirsiniz. Hatta işi biraz daha ileri götürüp, bunu odanın iyice odak noktası kılmak adına rafı da bu aksesuara uygun renklerden seçebilirsiniz.

Dolaplarınız Da Aksesuara İhtiyaç Duyar

Çekmece düzenleyicileri, kravat ve kemer askıları, takı standları gibi saklama çözümleri hem yerden kazanmanıza hem de daha düzenli olmanıza yardımcı olur. Çantaların formunun bozulmasını önleyen dolgular ve çizmelerinizi dik tutacak kalıplar da hem onların daha uzun ömürlü olmasını sağlayacak hem de dağınıklıkları önleyecek.

Her Alandan Maksimum Faydalanın

Hepimizin evindeki gardıroplar o kadar da geniş bir alana sahip değil. Ancak elimizdeki alanı akıllıca kullanmak mümkün. Örneğin ayakkabı raflarınız derin değil uzunsa ayakkabılarınızı bir tekin burnu öne diğerininki arkaya bakacak yan yana şekilde dizebilirsiniz. Aksine raflar dar ancak derinse bu kez bir tek arkaya diğerini ise onun önüne yerleştirebilirsiniz.

Kazaklara Özen Gösterin

Belki de çekmece ve raflarda en fazla yer kaplayan giysiler olan kışlık kazak ve hırkaları düzgün tutmak için özel bir raf sistemine gerek yok. Birkaç katlı dolap içi düzenleyici rafları gardırobunuzun bir köşesine asarak burayı kazaklara ayırın. İşi biraz daha ileri götürerek bir giysi katlama sihirbazı da satın alırsanız onları en az yer kaplayacak biçimde düzgünce katlayabilirsiniz.

Şapkalarınızı Doğru Saklayın

Tıpkı ayakkabılarınız ya da çantalarınız gibi şapkalarınızı da bir kitaplığın en üst rafında ya da bir duvar askısında sergileyebilirsiniz. Beyzbol ya da yumuşak plaj şapkalarını üst üste yerleştirebilirsiniz. Şekli bozulabilecek şapkaları kalıplarında tutmalı, kovboy şapkası gibi modelleri ise ters olarak saklamalısınız.


Önerilen yazılar