Akıllı Gelecek CES 2021’de

Bu yıl tamamen dijital olarak düzenlenen CES 2021’de sergilenen geleceğe yönelik akıllı teknolojiler.

Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES, bu yıl da geleceği şekillendireceğini ön görebileceğimiz akıllı teknolojilerle dopdoluydu. Eski yıllardan farklı olarak bu kez dijital olarak gerçekleşen CES 2021’den seçtiğimiz en ilgi çekici beş yeni teknoloji…

Razer – Project Hazel

Bu yılki fuarda sergilenen pek çok ürünün yaşadığımız pandemi ile ilgili olması da kaçınılmazdı elbette. Video oyunlarına yönelik teknolojiler üreten Razer’ın maske konsepti de bunların arasında en çok övgü toplayanlardan oldu. Maskenin dikkat çeken özellikleri arasında renkleri isteğe göre kişiselleştirilebilen LED ışıklarını, ağzınızı ve dolayısıyla yüz ifadelerinizi karşı tarafa görünür kılan şeffaf penceresini, karanlıkta yüzünüzü aydınlatan iç ışıklandırmasını ve tekrar kullanılabilen N95 filtresini sayabiliriz. Ayrıca bu akıllı maske söylediklerinizi daha anlaşılır kılmak için bir de ses yükselticiye sahip. Maskenin şarj standı ise aynı zamanda maskeyi dezenfekte ediyor.

Kohler – Stillness Bath

Keyif düşkünlerinin gözünden kaçmayacak bir ürün Kohler’den geldi. Bu özel küvet evinizi geleneksel bir Japon banyosuna dönüştürüyor. Kare şeklindeki derin küvetin akıllı özellikleri arasında suyu istediğiniz ısıda ve derinlikte dolduran sistemi, esansiyel yağla karışık sis vererek huzurlu bir atmosfer yaratması ve bir sonsuzluk havuzunda yüzme hissi yaratan özel taşma mekanizmasını sayabiliriz.

Samsung – Bot Handy

Geliştirilme aşamasında olan bu akıllı robot hizmetçi, yapay zeka teknolojisini kullanarak farklı boyut, biçim ve ağırlıklardaki nesneleri algılayıp taşıyabiliyor. Evinizdeki en büyük yardımcı olmaya aday Bot Handy, dağınık odaları toplayabilecek, yemekten sonra bulaşıkları kaldırma, bulaşık makinesi boşaltma gibi ev işlerinin üstesinden gelecek, hatta size içecek servisi bile yapabilecek.

Cadillac – eVTOL Air Taxi

General Motors CES 2021’de şirketin elektrikli araç üreticisine evrileceğini duyurdu. Tanıttığı hava taksisi eVTOL de bu hedefin oldukça fütüristik bir yansıması oldu. Aynı zamanda GM’nin hava ulaşımına yönelik ilk aracı olma özelliğine sahip eVTOL, saatte 90 km hız yapabilecek ve 90-kWh gücünde bir pile sahip olacak. Ancak aracın henüz aracın çalışabilir bir prototipinin üretilip üretilmediğine dair bir bilgi yok.

Sony 360 Reality Audio Hoparlör

Sony, çok az yer kaplayan ancak 360 derece surround sound etkisi yaratabilen Reality 360 Audio teknolojisini SRS-RA5000 adlı hoparlör modeliyle tanıttı. Kıvrımlı gövdesi sayesinde sesi farklı yönlere iletebilen hoparlör, ev ağınıza bağlanıyor ve telefonunuzla kumanda ediliyor. Hoparlörü ayrıca çok odalı bir kurulumun bir parçası olarak da kullanabilir ya da Sony’nin Bravia televizyonlarına da bağlayabilirsiniz.


Önerilen yazılar