MAKALE

Alsace Keşfine Başlangıç: Mulhouse

Alsace Keşfine Başlangıç: Mulhouse

Mulhouse’da Fransa’nın ikonik Alsace rotasına keyifli bir başlangıç yapabilirsiniz.

Mulhouse (Muluz), Fransa’nın Alsace bölgesinde yer alan, Basel ve Colmar şehirlerine komşu olan ve Almanya-Fransa sınırını oluşturan Rhine Nehri’nin yakınında kurulmuş bir şehir. Yazımda Strasbourg’a uzanan Alsace Şarap Yolu’nun ilk durağı Mulhouse’un detaylarını bulacaksınız.

Mulhouse, Alsace Şarap Yolu rotasının başladığı Thann kasabası yakınında yer alıyor. Kent Alsace’da yer alması ve Colmar ile Strasbourg’a olan yakınlığı nedeniyle gezi rotalarında sıkça yer alıyor. Özellikle alternatif konaklama fiyatları ile tercih edilen bir nokta. Yılbaşının yaklaşmasıyla beraber Avrupa’nın en renkli Noel pazarlarının kurulduğu Colmar kentine buradan 30 dakikalık bir tren yolculuğuyla ulaşabilirsiniz.

Mulhouse’a ulaşmak için en uygun seçenek EuroAirport isimli Basel-Mulhouse-Freiburg Havalimanı’nı kullanmak. Bu havalimanı Fransa toprakları içinde yer alan ve Almanya/Freiburg ve İsviçre/Basel şehirleri için de kullanılan ortak bir havalimanı. Havalimanının çıkışında yer alan otobüs ve trenlerle Mulhouse’a ve diğer şehirlere ulaşabilirsiniz. Bizim Mulhouse gezimiz Strasbourg, Colmar ve Basel kentlerini içeren ortak bir seyahatti. Benzer bir rotayı siz de yapabilirsiniz.

Mulhouse Alsace bölgesindeki en uygun konaklama seçeneklerini sunan bir kent. Konakladığımız Hotel Bristol ise bölgedeki en geniş odalara sahip otel olabilir. Mulhouse’da konaklayıp civardaki şehirlere trenle gidip günübirlik dolaşıp geri dönmek de bir seçenek.

Şehri bir gece konaklama ile iki günde gezebilirsiniz. Görmeniz gereken başlıca yerleri aşağıda sıraladım.

Saint Étienne Katedrali (Saint Stephen)

Saint Etienne Katedrali, şehrin en geniş ve güzel meydanını görkemi ve heybetiyle süsleyen, gotik tarzda inşa edilmiş bir yapı. Mulhouse kent merkezinde yer alan katedral mimarisi ile dikkatinizi ilk olarak çekenlerden olacak. Belirli günlerde farklı etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Katedralin yer aldığı meydan genellikle etkinlikler için kullanılan bir alan. Özellikle Noel zamanında, küçük tezgahlar, ışıklı dükkanlar ve sattıkları hediyelik eşyalarla çok renkli bir hale geliyor.

Hotel De Ville / Tarih Müzesi

Kırmızı renkli, süslü resimleriyle katedralin hemen sol tarafında yer alan bina, belediye binası ile tarih müzesine ev sahipliği yapıyor. Müzeyi ücretsiz gezebilirsiniz. Çok etkileyici olmasa da farklı dönemlere ait ögeleri inceleyebilirsiniz.

Reunion Pasajı

Katedralin tam karşısında yer alan pasajı ziyaret etmenizi öneririz. İçinde hediyelik porselenler ve süs eşyaları var. Ayrıca buradaki sıralı süslü binalar meydanın en dikkat çeken yapıları olarak göze çarpıyor.

Otomobil Müzesi

Ünlü Schlumpf kardeşlerin yıllarca biriktirdiği araçlardan oluşan koleksiyon müzeye dönüştürülmüş. Bugatti, Ferrari ve Rolls Royce gibi markaları bünyesinde barındıran mekana şehir meydanından 20 dakikalık bir yürüyüş ile ulaşabilir  ya da 1 nolu tramvaya binebilirsiniz. Müzenin dünyanın en geniş otomobil koleksiyonuna sahip olmak gibi bir iddiası var.

Demiryolu Müzesi

Avrupa’nın en büyük demiryolu müzesi olan Railway Müzesi ziyaretçilerini bekliyor. Burada çeşitli dönemlerde kullanılan trenlerin sergilendiği koleksiyonu görebilirsiniz. Yalnız bu müze biraz daha uzakta kalıyor, yürümek bir saati bulacağından Avrupa Meydanı’ndan kalkan 3 no’lu tramvaya binip Musees durağında inmenizi öneririm.

Electropolis Müzesi

Farklı bir deneyim olarak müzede elektriğin tarihsel gelişimini deney ve araçlarla inceleyebilir, kendi elektriğinizi üretebilirsiniz. Müze bir üstteki Demiryolu Müzesi’ne komşu.

Güzel Sanatlar Müzesi

Şehrin demiryolu, otomobil ve elektrik müzesi olur da güzel sanatlar müzesi olmaz mı ? Şehrin ana katedraline oldukça yakın konumda ve giriş ücretsiz.

Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı

Şehrin nefes alan botanik bahçesi burada yer alıyor. Tren garından  şehir merkezinin tersi yönüne hareket ederseniz karşınıza çıkacak. İçinde bir de küçük bir hayvanat bahçesi var.

Bunların dışında Mulhouse Garı’nın hemen karşısındaki Musée de l’Impression sur Etoffes (Kumaş ve Baskı Müzesi) ve Freiburg yönüne giden trenlerle Bantzenheim durağında inip ziyaret edebileceğiniz La Grange à Bécanes (Motosiklet Müzesi) diğer ilgi çeken yerler.

Yazar: Cengiz Selçuk

www.cengizselcuk.com


Önerilen yazılar