MAKALE

Amadeus: Müzik Tarihine Renkli Bir Bakış

Amadeus: Müzik Tarihine Renkli Bir Bakış

Dünya müzik tarihinin en unutulmaz bestecilerinden Wolfgang Amadeus Mozart ve Antonio Salieri’nin Peter Shaffer’in kaleminden çıkma şahane hikayesi Amadeus, tiyatro sahnesinde.

Işıl Kasapoğlu’nun rejisörlüğünü yaptığı Amadeus müzikali, Çolpan İlhan-Sadri Alışık Tiyatrosu ve Piu Entertaiment iş birliği ile bu sezon tiyatroseverlerle buluştu. Başrollerinde ise Selçuk Yöntem (Antonio Salieri), Okan Bayülgen (Wolfgang Amadeus Mozart) ve Özlem Öçalmaz (Costanze) var.

Bu etkileyici oyuncu kadrosunun yanı sıra sahnede 12 kişilik koro ve 10 kişilik canlı orkestradan oluşan 35 kişilik dev bir müzisyen ekip de var. Sezonun en çok heyecan verecek projelerinden biri olan Amadeus, pandemi öncesinde iki temsil verdi. Bu yeni sezonda ise ilk gösterisini 9 Ekim’de Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde yaptı. Yazının sonunda müzikalin Kasım ve Aralık ayları için açıklanan tarihlerini görebilirsiniz.

Dünya müzik tarihinde yaptığı besteler ile çığır açan Mozart’ın gündelik yaşamına odaklanan bu müzikalde sanatçının tutarsız, sıra dışı ve yaşamdan kopuk hallerine seyirci oluyoruz. Mozart bildiğiniz üzere son derece yetenekli ve özgün bir sanatçı. Fakat o bu yeteneğini dışa vurmak adına isyankar ruhlu ve tutarsız davranışlarda bulunan biri. Hayatı ve yaptığı müzik taban taban zıt. Gerçeküstü bir yaşam tarzı var. Adeta bir ‘kaybeden’ gibi davranıyor. Hayatta en yakın dostu ise Salieri. Mozart adına daima çok endişeli. Her zaman onun yanında olmaya çabalıyor. Ayrıca Salieri çok disiplinli ve hırsları olan bir müzisyen. Fakat onun yeteneği hiçbir zaman Mozart’ın dehasının yanından dahi geçemiyor. Aralarındaki kıskançlık ve sevgi dolu ilişki eserin omurgasını oluşturuyor. Amadeus müzik dehası Mozart ve yakın arkadaşı Salieri’nin bu ilişkisine dayanan muhteşem bir müzikal. Biz seyirciler bu eseri Salieri’nin üzerinden izliyoruz.

1984 yılında sinemaya da aktarılan Amadeus’un yönetmenliğini Milos Forman üstlenmişti. Sinema tarihinin kült eserleri arasında yer alan Amadeus, hem ‘En İyi Film’ hem de ‘En İyi Uyarlama’ dallarında Oscar heykelciğine ulaşmıştı. Toplamda 8 kategoride ödül alarak o yıl törene hakimiyetini kurmuştu.

Amadeus müzikalinin bu seneki tüm temsilleri, olağanüstü Kovid-19 tedbirleri altında Zorlu PSM’de sahnelenecek. Oyunun iddialı dekorları ve muhteşem kostümleri ise Zorlu PSM için yenilendi. Oyunda kullanılacak kostümler için 1000 metreden fazla kumaş kullanıldı. Müzikal için 40 adet peruk, 150 adet şapka, el yapımı çeşitli maskeler ve döneme ait 40 adet ayakkabı hazırlandı.

Amadeus kesinlikle son yıllarda Türk tiyatrosu adına yapılan en iddialı eser. Epey uzun bir müzikal olmasına rağmen yüksek bir seyir zevki sunuyor. Zaman nasıl geçiyor anlamıyorsunuz. Mutlaka bir temsilini yakalayıp izlemenizi öneriyorum. Selçuk Yöntem ve Okan Bayülgen’in performansları ise Şener Şen’in Zengin Mutfağı sonrası izlediğim en iyi iki performans. Oyun bittiğinde salondaki ıslık ve alkışların uzunluğu sebebiyle olağanüstü bir esere tanıklık etme hissi de cabası.

AMADEUS GÖSTERİM PROGRAMI

18 Kasım 2020 Çarşamba Zorlu PSM – Turkcell Sahnesi 19:30

19 Kasım 2020 Perşembe Zorlu PSM – Turkcell Sahnesi 19:30

10 Aralık 2020 Perşembe Zorlu PSM – Turkcell Sahnesi 19:30

11 Aralık 2020 Cuma Zorlu PSM – Turkcell Sahnesi 19:30

26 Aralık 2020 Cumartesi  Zorlu PSM – Turkcell Sahnesi 19:00

27 Aralık 2020 Cumartesi  Zorlu PSM – Turkcell Sahnesi 19:00

Yazar: Doğuş Bengi


Önerilen yazılar