Amsterdam Sanatla Aydınlandı

Kargaşa kavramını ışıktan enstalasyonlarla sorgulayan eserler Amsterdam’ı aydınlatıyor.

Amsterdam’ın uzun ve karanlık kış geceleri bir kez daha sanatın ışığıyla aydınlandı. Bu yıl sekizinci defa düzenlenen Amsterdam Işık Festivali, hem yerli hem de uluslararası sanatçıların tasarladığı ışıktan enstalasyonlara 19 Ocak’a kadar ev sahipliği yapacak.

Bu seneki festivalin teması “Disrupt” yani karmaşa yaratmak. Sanatçılar, tasarımcılar ve mimarlar da bu temanın etrafında Amsterdam’ı ışıklarla donattı.

Kargaşa genelde aniden ortaya çıkan ve kaos hatta tehlike yaratan bir durumdur. Bu nedenle kargaşadan mümkün olabildiğince kaçınmak gibi eğilimimiz vardır. Bununla beraber bazen kargaşa beraberinde pozitif değişiklikleri de getirebilir, sabit fikirleri sorgular, yeni tartışmalar açar ve insanları eyleme geçmeye teşvik eder. Böylece daha önce varlığı bilinmeyen olasılıklar doğmuş olur.

On altı ayrı ülkeden festivale katılan 20 sanatçı da, bu karmaşık kavramı kendi tarzlarında yorumladı. Bazı enstalasyonlar şehrin sokaklarına eğlenceli vurgular katarken diğerleri şehrim mimarisini yeniden yaratıyor.

Çağımızın en büyük sorunlarından olan iklim değişikliği de elbette, insanoğlunun kendi elleriyle yarattığı bir kargaşa olması nedeniyle eserler arasında kendine yer bulan bir konu oldu.

İklim değişikliğinin küresel ısınma ve deniz seviyesinin yükselmesi gibi etkileri sanatçıların etkilendiği referanslar oldu. Örneğin Tom Biddulph and Barbara Ryan’ın Amsterdam kanallarında yüzen araba silüetlerini ışıktan çizgilerle çizdiği Surface Tension adlı eseri ile Utskottet’in yarısı suya gömülü bir metropolü temsil eden Atlantis adlı eseri gibi.

Şehir hakkında eşsiz hikayeler anlatan enstalasyonların tümü, 53 gün boyunca akşam 5 ile gece 11 arası aydınlatılırken kanallarda düzenlenen tekne turlarıyla ya da belirlenen bisiklet ve yürüyüş rotalarıyla şehrin sakinlerine ve konuklarına 19 Ocak’a kadar benzersiz manzaralar sunmaya devam edecek.


Önerilen yazılar