MAKALE

Amsterdam’ın En İyi Yenileri

Amsterdam’ın En İyi Yenileri

İlker Topdemir bu ay bizleri Avrupa’nın en dinamik ve popüler tatil adresi Amsterdam’ın en yeni ve en ‘hip’ mekanlarıyla tanıştırıyor.

Hafta sonu ya da long weekend için ideal şehir Amsterdam‘daki yenilikler hiç bitmiyor. Nerede konaklamalı, hangi öğün nerede yiyip içmelisiniz, hepsi bu yazıda.

Tam Bir Dizayn Oteli

Hotel Pulitzer, birbirinden keyifli dizaynlara sahip ve Amsterdam kültürünü yansıtacak şekilde kanala bakan odaları ile şehrin kalbi sayılan ve dokuz paralel caddeden oluşan ‘9 Street’ diye adlandırılan alışveriş & restoran bölgesine sadece bir dakika uzaklıkta olması sayesinde otel seçenekleri arasında birinci sırada diyebilirim.

Hotel Pulitzer

Amsterdam’ın En Leziz Kahvaltıları

Avustralyalı bir çiftin açtığı Little Collins, gün boyu sunduğu sağlıklı kahvaltı çeşitleri, pancake ve taze sıkılmış meyve suları ile tatlı severler için cennet. Litlle Collins haftanın her günü sabah erken saatleri itibariyle açık! İki kişiden daha kalabalık gideceksiniz rezervasyon yapmayı unutmayın.

Little Collins

Cafe George şehrin en ‘hip’ kahvaltıcısı ve Amsterdam ın meşhurlarının da takıldığı bir mekan. Sabah 10 itibariyle açılıyorlar. Servis biraz ağır ama yemekler çok başarılı.

George Cafe

The Avocado Show şu anda en revaçta olan mekan. Menüdeki herşey avokadolu ya da avokado ile süslenmiş. Mekanın içi, çalışanların önlükleri ve menüye kadar herşey avokado motifli. Önünde uzun kuyruklar oluşan mekanda bekleme süresi en az 15 dakika ama burası avokado severler için doğru adres.

Gün Ortası İçin İdeal

Seafood Bar bana göre şehrin en keyifli ve en zengin seçenekli menüsü ile favorim. Deniz ürününe doyacağınız ve yedikçe yiyeceğiniz bir mekan. Şu anda şehrin üç farklı bölgesinde mekanları var ama benim favorim Van Baerlestraat’taki diyebilirim.

Seafood Bar

Bar Moustache klasik Hollanda mutfağı ile Mediterranean mutfağının karışımını sunan restoran, Amsterdam’ın önemli caddelerinden birinde bulunmakta. Haftanın her günü açık, özellikle öğlen ve akşam yemeklerinde yoğun olabiliyor.

Bar Moustache

Ron Gastro Bar daha ‘formal’ öğle yemekleri, fusion tarzı, ödüllü şefi ve uzun şarap menüsü ile başarılı ve biraz da pahalı bir mekan. Yemeklerde biraz Fransız biraz da Endonezya mutfağından esintiler bulabilirsiniz.

Seçkin Akşam Yemekleri

Kaagman & Kortekaas restoranı Amsterdam ın şu andaki en uzun bekleme listesine sahip olan ve damağınızın bayram edeceği bir restoran. Şefleri 1 Michelin yıldızını hak etseler de, bundan vazgeçip kendi yollarında devam etmişler. Set menüsü devamlı değişmekte. Şarap menüsü sommelier’ler tarafından her tabak için ayrı hazırlanmış.

Kaagman Kortekaas

Meksika mutfağı severlere duyurulur. Bir kaç ay önce açılan Los Feliz, margaritaları, taco çeşitleri ve burritoları ile parmaklarınızı yedirtebilen bir yer. Benim önerim menüdeki seçenekleri ortaya söylemeniz! Mekan çok ufak ve masalar iki kişilik yapılmış. Sadece tek bir tane dört kişilik masası var, bilginize…

Los Feliz

Şehrin en yeni restoranı Nacarat! Açılalı bir ay oldu. Londra’dan taşınan şefin Akdeniz mutfağı ile yaptığı ve menüsünün ‘1001 Gece’ diye geçtiği bir mekan. Kişi başı 52 Euro’luk bir tadım menüsü var ve çok başarılı. Menüde şefin yaptığı tüm lezzetleri bulabilirsiniz.

Nacarat

Nacarat

Yazar: İlker Topdemir
Instagram: ilkertopdemir
Email: ilkertopdemir@gmail.com


Önerilen yazılar