MAKALE

Anna Laudel İstanbul’un Yeni Karması

Anna Laudel İstanbul’un Yeni Karması

‘Love Over Entropy’ karma sergisi, bu sezon İstanbul’da katılınması gereken en önemli sanat etkinliklerden biri.

Anna Laudel İstanbul, güzelliğin ve dayatılan tüketim kültürünün “standart” olduğu dünya sisteminde, odak noktasında aklın olduğu “Love Over Entropy” isimli karma sergiye ev sahipliği yapıyor.

Bu muazzam serginin küratörlüğünü Ayça Okay, koordinatörlüğünü ise Lal Batman üstlenmiş. Sergide 19 sanatçının farklı teknik ve materyallerden oluşan yakın dönem eserleri ile sergiye özel ürettikleri yeni eserleri bulunuyor.

Peki serginin adı neden ‘Love Over Entropy’? Love Over Entropy, ünlü ve çok sevilen bir elektronik müzik parçası. Entropi kelime anlamı itibariyle bir sistem içindeki rastgelelik ve düzensizlik olarak tanımlanıyor. Ayrıca yine entropi, ‘evrende var olan her şey bir gün yok olmaya mahkumdur’ önermesinden yola çıkan da bir kelime. Bu önerme ile yaşadığımız çağın dinamiklerinin geçmişten süregelen kavram ve değer yargılarını hızlıca değişime uğratması ya da bizi onları terk etmeye zorlaması sonucu da ortaya çıkıyor. Yine aynı önerme yeni toplum düzeni ve tasarımına odaklanmamızı bekliyor.

‘Akıllı Hayat’ sahibi bireyler olarak bizler hayatımıza farklı yollardan giren ve yeni düzenimizi inşa eden faktörler ile sıkı sıkıya bağlı durumdayız. Akıllı iletişim araçları, evler, yaşadığımız şehirler ve ilişkilerimiz, aklın merkezde olduğu ve duygudan olabildiğince kaçtığımız bir sisteme dönüşmüş durumda. 21. yüzyılın önemli kavramlarından olan “sapyoseksüellik” tam bu noktada serginin ana merkezine yerleşiyor.

Kişinin bir başkasının zekasına, entelektüellik seviyesine ve aklına hayranlık duymasına sapyoseksüellik deniyor. Akıl unsurunun potansiyeli ve yarattığı haz bu serginin omurgasını oluşturuyor. Yeni toplum tasarımlarının akıl yoluyla inşa edileceğini vurgulayan bu sergide bunun yaratabileceği olası sorunlara da yer veriliyor. Farklı teknik ve malzeme diliyle etkileyici ve hem akla hem de duygulara hitap eden eşsiz eserlerden oluşan bu sergi kaçırılmamalı. Sergi izleyicilerini aklı ne oranda çekici bulduklarını sorgulamaya da davet edecek gibi görünüyor.

Ahmet Sel, Aybala Yalçın, Bahadır Çolak, Büşra Çeğil, Dinçer İşgel, Zeren Göktan, Halil Vurucuoğlu, Fırat İtmeç, Elçin Acun, Fırat Engin, Hande Şekerciler, Kadriye İnal, Lal Batman, Mert Özgen, Furkan Temir, Nejat Satı, Sinan Logie, Serra Duran Paralı ve Volkan Kızıltunç dahil olmak üzere 19 sanatçının fotoğraf, enstalasyon, video, plastik sanatlar, heykel ve neon işleri dahil olmak üzere farklı tekniklerde üretilmiş, disiplinlerarası bir seçkisinin yer aldığı “Love Over Entropy” sergisi, pandemi döneminde İstanbul’da katılınması gereken en önemli etkinliklerden biri bence.

Sergi 29 Nisan 2021 tarihine kadar Anna Laudel İstanbul’da görülebilir. Sağlık önlemleri kapsamında ziyaretçilerine güvenli bir sergi deneyimi sunmak için, Anna Laudel’in ziyaretçilerini randevu ile kabul ettiğini de hatırlatayım.

Bu keyifli sergiyi kaçırmayın derim, haftaya görüşürüz…

Yazar: Doğuş Bengi

IG: @dogusbengi


Önerilen yazılar