Bu Aralar Louvre Çok Moda!

Dünyanın en popüler müzesi Louvre’daki sanat eserleri bir saat ve bir giyim koleksiyonunun ilham kaynağı oldu.

Paris’in Louvre Müzesi son dönemde moda ve aksesuar dünyasının ünlü isimleriyle iş birlikleri yaparak ününe ün katmaya devam ediyor. Bu işbirliklerinden ilki 2018’de Amsterdam Rijksmuseum ve Madrid Thyssen-Bornemisza Müzesi ile de çalışan Swatch. İsviçreli saat markası bu müzelerin ardından yaratıcı yolculuğunun üçüncü durağında Louvre Müzesi’ne uğradı ve spot ışıklarını Mona Lisa ve Louvre koleksiyonlarından diğer başyapıtlara tutan dört yeni saat modeli ile sanatı saatseverlerin bileklerine taşıdı.

Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa tablosu Lisa Masquée adıyla çağdaş bir şekilde yeniden yorumlanırken saatin aynalı kadranında “YLOUVRE” yazısının bir yorumu yer alıyor.

Marie de Medici ve kocası Fransa Kralı IV. Henry’nin, oğulları Frans II Pourbus tarafından 17. yüzyıl başlarında resmedilen tam boy portreleri ise Hairyblue Mary ve Henrytheforce ile hayat buldu. Ancak saatlerde Fransız Sarayı’nın ‘trendleri’ doğrultusunda Marie’nin saç rengi kraliyet mavisine dönüşürken Henry ise kırmızı hipster gözlük takıyor. Koleksiyonun dördüncü modelinde de Guido Reni’nin “Helen’in Kaçırılması” tablosundaki aşk tanrısı, Fleche D’Amour modelinde betimlendi. Saatin tarih penceresi ise kalp şeklinde kırmızı bir çerçeveyle tasarlandı.

İkinci iş birliği ise Virgil Abloh’nun markası Off-White ile yapıldı. Leonardo da Vinci temalı bu kapsül koleksiyon aynı zamanda Louvre müzesinin Da Vinci’nin 500. ölüm yıldönümünü andığı bu yıl açtığı özel sergiyle de paralel.

Sokak modası çizgilerini Da Vinci’nin ikonik eserleriyle bir araya getiren koleksiyonda kapüşonlu üstler ve tişörtler bulunuyor. Off-White’ın imzası haline gelen logosu ve grafikleriyle Da Vinci’nin Kayaların Bakiresi, Aziz Anne ile Bakire ve Çocuk gibi tablolarını birleştiriyor. Siyah ve beyaz renklerde gelen bu tasarımlar ikonik tablolara yeniden hayat veriyor.

Eğer bu aralar Louvre Müzesi’ni ziyaret ederseniz Musée du Louvre x Off-White koleksiyonunu müzenin hediyelik eşya mağazasında bulabilirsiniz. Koleksiyon ayrıca Off-White ile Louvre’un online mağazası ile bazı butiklerde de satılıyor.

 

 


Önerilen yazılar