‘Aslan Şehir’ Singapur

Dünyanın en gelişmiş yerlerinden biri olan Singapur aynı zamanda modern ve egzotik karakterleri bünyesinde kusursuzca birleştiriyor.

Küçük bir ada devleti olmasına rağmen yaklaşık 700 kilometrekarelik yüzölçümüne görülecek, deneyimlenecek ve hayran kalınacak bir çok şey sığdıran bir yer Singapur. Adı ‘Aslan şehir’ anlamına gelse de, modern mimarisinden dolayı ‘Gökdelenler Cuhuriyeti’ gibi bir takma isme de sahip. Tabi sadece ihtişamlı gökdelenleri değil, koloniyal döneme ait eşsiz binaları, yeşili kucaklayabileceğiniz parkları ve gösterişli vitrinlerle dolu caddeleri de var.

9 Ağustos 1965 yılında Malezya’dan bağımsızlığını ilan eden Singapur, son zamanlarda gündeme biraz daha fazla gelmeye başladı. Bunun sebebi ise zenginliğin zirvesindeki Çin asıllı Singapurluların, gösterişli yaşamlarını anlatan romantik komedi Crazy Rich Asians filmi. Filmin büyük çoğunluğu başka mekanlarda çekilse de, yine de Singapur beyaz perdede göründüğü kadarıyla oyunculardan rol çalmayı başarıyor.

Dünyanın en ünlü yapılarından biri olan Marina Bay Sands Oteli, üç gökdelen ve üzerinde yer alan gemi figürü ile Singapur görsellerinin vazgeçilmez bir ögesi. Belki otelin kendisinden bile daha ünlü olan ve 57. katında yer alan sonsuzluk havuzu ise Instagram fenomenlerinin favori fotoğraflarının çekildiği, aynı zamanda filmde de görebileceğiniz bir görsel şölen. Havuza girmek için otelde kalmanız gerekiyor, ancak otelin Ce La Vi ya da  Spago Bar adlı mekanlarında bir şeyler içmeniz de havuzun manzarasına benzer bir manzarayı seyre dalmanız için yeterli.

Filmde izlediğiniz dillere destan düğün töreni Gardens by the Bay’deki “SuperTrees” adındaki özel ağaçların altında düzenleniyor. Burası gece saat 2’ye kadar açık. Gündüzleri hava aşırı sıcak olabileceği için gece ziyaret etmeniz öneriliyor, ayrıca gece yapılan özel ışıklandırmalar da bu tercihinizi haklı çıkaracak kadar göz alıcı görünüyor.

Singapur’un lüks konaklama seçenekleri arasında en ünlülerinden olan beş yıldızlı Raffles, filmde çiftin konakladığı yer olarak karşımıza çıkıyor. Şu an tadilate giren ve 2019’un başında yeniden açılacak olan otel, hoş bir şekilde restore edilmiş koloniyal tarzdaki bir binada yer alıyor.

Raffles’ın yakınlarında yer alan ve yine koloniyal dönemden kalma bir yapı olan Chijmes, merkezinde bulunan gotik şapelinin etrafındaki çok çeşitli yiyecek ve içecek mekanlarıyla popüler bir yer. Özellikle Singapur’un seçkin restoranı, Avustralya ve Asya mutfaklarını füzyonlayan Whitegrass denemeye değer.

Singapur’un en renkli bölümlerinden biri olan Çin Mahallesi’nde yer alan Bukit Pasoh Road da filmde başrol oyuncunun bir arkadaşıyla buluştuğu yer olarak göze çarpıyor. Burası sıra sıra dizilmiş eski binaları ve mağzalarıyla tam fotoğraflamalık bir yer, ayrıca kapalı alışveriş merkezlerinden sıkılanlar için de harika bir alternatif.

Singapur’un meşhur sokak lezzetlerini tatmak için en uygun yerse kesinlikle Newton Food Centre. Açık havada birçok yiyecek standının yer aldığı bu lezzet merkezinde kızarmış istiridyeli omletten, ördekli noodle’a kadar birçok ilginç ve farklı yiyeceği deneyebilirsiniz.

Singapur’dayken şehrin simgesi olan 8,6 metre yüksekliğindeki Merlion Heykeli’ni, şehrin güneyinde yer alan “eğlence adası” Sentosa’yı, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan ve Asya’nın en güzel yeşil alanlarından olan Singapur Botanik ve Orkide Bahçesi’ni de görmeyi ihmal etmeyin. Yağmur tanrısına adanmış olan Buddha Tooth Relic tapınağı da uzak doğu mimarisi ile çok etkileyici.

Yixing Xuan Teahouse kendini “mutlu, küçük ev” olarak tanıtan bir çayevi ve bir restoran. Birbirinden güzel bitki çaylarını ve Uzakdoğu mutfağının farklı lezzetlerini tadabilirsiniz. Li Bai ise kanton mutfağının büyük imparatorların geleneklerine sadık kalan yemekleri ile ünlü. Seçkin ziyafetlerden hoşlanan elit gezginler içinse Xi Yan‘ın çağdaş Çin/Asya mutfağı etkileşimli menüsü açık ara favori. Singapur’un en ünlü caddelerinden Orchard Road üzerinde tam 22 adet alışveriş merkezi yer alıyor, alışveriş yapmaktan hoşlanmıyor olsanız bile bu ünlü caddeyi mutlaka deneyimlemelisiniz.

Hem modernlikten ödün vermeyen hem de geleneklerine sıkı sıkı tutunan Singapur çok renkliliğiyle ruhunuzu zenginleştirecek egzotik bir cennet.


Önerilen yazılar