Aston Martin’den Çifte İlk

Hem Aston Martin’in hem de dünyanın ilk sıfır emisyonlu lüks spor otomobil modeli Rapide E, performansıyla baş döndürüyor.

İngiliz lüks otomobil üreticisi Aston Martin, ilk elektrikli spor otomobili Rapide E ile ilgili tüm detayları paylaşarak elektrikli otomobil sektörüne iddialı bir giriş yaptı. Dünyanın ilk sıfır emisyonlu lüks spor otomobili olma özelliğine sahip Rapide E’nin tamamen elektrikli iki motoru bulunacak. 0’dan 100 kilometre hıza 4 saniyede ulaşabilen bu özel otomobil, sınırlı sayıda üretilecek ve ona yalnızca 155 kişi sahip olabilecek.

‘Williams Advanced Engineering’ şirketiyle yapılan işbirliği sonucu ortaya çıkan Rapide E’nin diğer özellikleri arasında 602 beygir güç üretme kapasitesi, 800V’luk ve 65 kW-saat kapasiteli motoru ve 250 km/s’lik maksimum hız değeri gibi iddialı yetenekler bulunuyor. 950 Nm tork üretebilen çift elektrikli motor, elektrikli bataryasının azalması durumunda bile tam kapasite gibi performans sağlayabiliyor.

Rapide E’nin en belirgin özelliği ise 800V ve 100 kW-saat’lik bir şarj istasyonunda 1 saat boyunca şarj edildiğinde ulaştığı tam 500 km’lik menzil değeri.

Rapide E’nin gövdesi de kusursuz bir aerodinamiye sahip. Aeoredinamik jant ve lastikler sürüş dinamizmini arttırırken, otomobilde kullanılan hafif alaşımlar ve karbon kompozit malzemeler güvenli ve konforlu bir sürüş imkanı tanıyor.

Aston Martin CEO’su Dr. Andy Palmer, efsane markanın ilk elektrikli otomobil modeli Rapide E için “Çevresel sorumluluk ve sürdürülebilirlik, hepimizin karşı karşıya kaldığı küresel bir konu. Bir otomotiv mühendisi olarak, otomobil endüstrisinin uzun vadeli çözümler bulmaya ve zararlı emisyonları azaltmaya öncülük etmesinden gurur duyuyorum,” şeklinde açıklamada bulundu.

İngiliz efsanesinin bu yepyeni modeli Aston Martin’in dünya çapındaki en büyük ikinci tesisi olan ve Galler’de bulunan St Athan fabrikasında üretilecek. Tüm otomobil tutkunlarının merakla beklediği Rapide E’nin bu yılın sonlarına doğru satışa çıkması planlanıyor.

Rapide E, markanın gelecekteki EV modelleri için karakter ve yüksek performanslı yeteneklerini geliştirmesine de yardımcı olacak.


Önerilen yazılar