MAKALE

Ayrımcılığa Karşı Bir Başkaldırı

Ayrımcılığa Karşı Bir Başkaldırı

Oscar ödüllü ünlü yönetmen Steve McQueen’in Cannes Film Festivali seçkisinde yer alan projesinin ilk filmi yakında yayınlanacak.

Her türlü ayrımcılığa karşı birçok protestonun gerçekleştiği günümüzde hayalimiz eşitlikçi bir dünyada yaşamak. Bu probleme dikkat çekmek için sanat dünyasından da büyük isimler çeşitli eserler ortaya koyuyor. Bunların arasında son dönemde en dikkat çekici proje ise 12 Yıllık Esaret filmiyle Oscar kazanan ünlü yönetmen Steve McQueen’in BBC’ye özel hazırladığı Small Axe Antolojisi.

Türkçe karşılığı “küçük balta” olan Small Axe, adını Afrika kökenli “Siz büyük ağaçsanız biz de küçük baltayız” atasözünden alıyor. Seri, 1960’lardan 1980’lerin ortalarına kadar uzanan, yaygın ırkçılığa ve ayrımcılığa rağmen hayatlarını kendi iradeleriyle şekillendirmeye çalışan Londra’nın Karayip Kökenli siyahi topluluğuna dair farklı hikayeleri konu alıyor.

Cannes Film Festivali seçkisinde yer alan ve beş filmden oluşacak bu antolojinin ilk yapımı siyahi aktivistlerin Londra’da polis şiddeti ve ırkçılığa karşı direniş gösterdikleri Mangrove Yürüyüşü’nü anlatan Small Axe: Mangroove. 50. yıl dönümü 9 Ağustos’ta kutlanan yürüyüşe dair mücadelenin izlerini aktaran filminin ilk resmi fragmanı geçtiğimiz hafta yayınlandı.

Mangrove yürüyüşü, 150 siyahi protestocunun 9 Ağustos 1970’de Londra’nın Notting Hill mahallesinde polisle çatışmasına dayanıyor. Göstericiler, Mangrove restoranı da dahil olmak üzere bölgedeki uzun süreli polis tacizine karşı protestolar düzenliyorlardı. Bu eylemlerin ardından yürüyüş liderlerinden dokuz isim tutuklandı ve isyanı kışkırtmakla suçlandı. Yapım, 9 kişilik siyahi bir aktivist grubu olan Mangrove 9’un ve ardından kamuoyunda oldukça ses getiren duruşmanın gerçek hikayesini ele alıyor. Duruşma, Metropolitan Polisi içerisinde ırkçı nefretin neden olduğu davranışların ilk adli kabulü olarak tarihte yer aldı.

Yönetmen Steve McQueen, sivil hareket tarihinde önemli yer edinen bu yürüyüşün 50. yılını şu sözler ile kutladı; “9 Ağustos Pazar günü, dokuz masum siyah kadın ve erkeğin tutuklanmasına yol açan Mangrove Yürüyüşünden bu yana 50 yıl geçti. Nothing Hill’deki polis vahşetine karşı çıkan ve sonunda hak ettikleri üzere beraat eden bu dokuz kişinin cesaretini bir kez daha kutluyorum.”

BBC’ye özel hazırlanan Small Axe Antolojisi, Mangrove ile başlayacak ve Lovers Rock, Alex Wheatle, Education and Red ve White and Blue filmleri ile devam edecek. Small Axe’ın prömiyeri bu yıl Eylül ayında ABD’de Amazon Prime Video’da yapılacak, projenin uluslararası dağıtımını ise BBC Studios üstlenecek.

Gerçek hikayelerden yola çıkan bu beş filmi şimdiden izleme listenize eklemenizi öneririz.


Önerilen yazılar