MAKALE

Bahar Coşkusunu Yerel Festivallerde Yaşayın!

Bahar Coşkusunu Yerel Festivallerde Yaşayın!

Ülkenin dört bir yanından rengarenk etkinliklerle baharın gelişini kutlayın!

Hepimizin çok özlediği ilkbahar ve güneşli günler geldi! Siz de baharı ülkemizin dört bir tarafında gerçekleştirilen birbirinden özgün organizasyonlar ile kutlamaya ne dersiniz? Tatilbudur.com sitesi, bahar aylarında şehirden kısa bir süreliğine de olsa uzaklaşmak, yerel lezzetlerin ve doğanın tadını çıkarmak isteyenler için Mayıs ve Haziran’ın en renkli yerel festivallerini derledi.

Hıdırellez Şenlikleri – Edirne

İstanbul’a 2 saat uzaklıkta, 5 Mayıs’ta Edirne’de gerçekleşecek Kakava Şenliği’ne günübirlik olarak katılmanız ve baharın gelişini Roman kültürünün rengarenk bir biçimde kutlamanız mümkün. Ateş üstünden atlama, su kenarında piknik gibi aktiviteler ile elbette müzik ve danslı eğlenceler Kakava’da sizi bekliyor!

Urla Enginar Festivali – İzmir

Urla’nın meşhur lezzeti Sakız Enginar, yörenin maharetli ellerinin özel reçeteleri ve zeytinyağlıdan, ızgaraya birçok pişirme yöntemi ile farklı farklı tatlara dönüşüyor. Bu yıl sekizinci kez 6-8 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek festivalde tüm bu lezzetler bir araya geliyor. Ayrıca çeşitli atölyeler, enginar ya da enginarla ilgili çeşit çeşit şey satın alabileceğiniz tezgahlar ve konserler de festival kapsamında sizi bekliyor.

İnci Kefali Göçü – Van

İlkbaharda canlanan doğanın sunduğu gösterilerden birine tanık olmak isterseniz rotanızı Van Gölü’ne çevirebilirsiniz. Gölde yaşayan tek balık türü olan İnci Kefali, her yıl Nisan sonuna doğru üremek üzere akarsulara göç ediyor. Akarsuya karşı mücadele etmek için sıçrayarak göç eden kefalleri ve onları yakalamak için bekleyen martıları izledikten sonra Van’da Van kahvaltısı başta olmak üzere yerel lezzetlerin tadına bakmayı da unutmayın.

Gül Hasadı – Isparta

Isparta’nın Güneykent ilçesinde yetişen güllerin hasat dönemi olan Mayıs-Haziran aylarında tüm sokaklar mis gibi gül kokusuna bürünüyor. Bu dönemde Isparta’yı ziyaret ederseniz siz de hasat için, güneş doğmadan aileleriyle bahçelerine doğru yola koyulan üreticilerle birlikte gül hasadına katılabilirsiniz. Kokusunu kaybetmemesi için güneşin ışıkları yakıcı hale gelmeden tamamlanan hasada, gül bitkisini çok seven bülbüller de şarkılarıyla eşlik ederek size unutulmaz anlar yaşatacak.

Lavanta Tarlaları – Isparta

Isparta sadece gülleriyle meşhur değil, Haziran ayında açan lavantalar muhteşem mor renkleriyle güllerden rol çalıyor adeta. Fotoğraf tutkunlarının ruhunu okşayan manzalar sunan Isparta lavanta tarlalarını görmek için rotanızı Kuyucak Köyü’ne çevirebilir ve hem manzaraların tadını çıkarırken hem de mis kokulu lavantalarla üretilmiş ürünlerden satın alabilirsiniz.


Önerilen yazılar