MAKALE

Bahar Yorgunluğundan Kurtulmanın Yolları

Bahar Yorgunluğundan Kurtulmanın Yolları

Bugünlerde siz de kendinizi pek çok kişi gibi yorgun, halsiz ve isteksiz hissediyorsanız, bahar yorgunluğundan kurtulmanın yöntemlerini açıklıyoruz.

Canınız sürekli uyumak istiyor, kolunuzu bile kaldırmak zor geliyor, hiçbir şey yapmak istemiyorsanız, siz de birçok kişi gibi bahar yorgunluğundan muzdarip olabilirsiniz. Peki doğa bu kadar canlanmışken, güneş yüzünü göstermeye başlamışken, hatta ağır kıyafetlerin yükünü üzerimizden atmışken kendimizi çok daha enerjik ve istekli hissetmemiz gerekmez mi? Üzerimizdeki ağırlıktan neden bir türlü kurtulamıyoruz?

Aslında bahar yorgunluğunun başlıca sebebi, güneş ışınlarının daha dik gelmeye başlaması sebebiyle havadaki nem oranının artışı. Nem oranının artışıyla yükselen elektrik yükü, vücut kimyamızı değiştiriyor ve buna bir de hava kirliliği eklendiğinde, bedenin bahar aylarına adapte olma süreci zorlaşıyor. Bununla birlikte bu halsizlik ve yorgunluk hissinden bazı basit yöntemlerle kurtulmak mümkün.

Öncelikle özellikle yılın bu dönemlerinde düzenli olarak 10-15 dakikalık egzersizler yapmaya özen gösterin. Bunların dışında A vitamini (turuncu ve yeşil yapraklı sebzeler), C vitamini  (kivi, çilek, yeşil sebzeler) ve Omega 3 (balık, ceviz, keten tohumu) açısından zengin yiyecekler tüketerek beslenmenize ve yeterli sıvı alımına dikkat edin. Şekerli yiyeceklerden ve hamurlu gıdalardan uzak durmaya, kahve ve alkol tüketiminizi en aza indirmeye çalışın. Kısa bir süre sonra kendinizi çok daha enerjik ve keyifli hissedeceğinizi fark edeceksiniz.

Bahar Yorgunluğu

Bahar Yorgunluğu


Önerilen yazılar