Balenciaga 2031 Yılında

Balenciaga sonbahar koleksiyonunu 2031’de, distopik bir dünyada geçen video oyunuyla tanıttı.

Bu yıl moda şovları gerçekleşmediğinden tasarımların kuklalardan oyuncak bebeklere kadar pek çok farklı yöntemlerle tanıtılmasına şahit olduk. Hem bütün dünya hem de moda açısından epey alışılmadık geçen bu yılın kapanışını ise 2021 Sonbahar koleksiyonunun tanıtımını bir video oyunu ile yapan Balenciaga üstleniyor.

Afterworld: The Age of Tomorrow adlı oyun bizi 2031 yılında geçen, mitolojik bir uzay çağı macerasına davet ediyor. Balenciaga’nın baş tasarımcısı Demna Gvasalia’nın hayal gücünü hayata geçiren Unreal Engine adlı oyun tasarım firması, beş farklı aşamadan oluşan bir dünyanın kapılarını aralıyor. Oyun önce Balenciaga’nın sanal mağazasında başlıyor, karanlık bir ormanda devam ediyor ve büyüleyici bir gün batımı manzarası olan bir dağ zirvesinde son buluyor. Oyunda yer alan 50 avatarın tümü de neo-orta çağ stilinde kostümler giymiş olarak karşımıza çıkıyor.

Gvasalia sonbahar 2021 koleksiyonu için değişken giysiler tasarlamış. Bir çantaya dönüşen parka, kapüşonlu bir pelerine dönüşen battaniye ve spor kıyafetlerinden alışık olduğumuz ağ astarı olan ceketler gibi… Bunların büyük bir çoğunluğu ise geri dönüştürülen materyaller ile üretilmiş. Koleksiyonun en dikkat çekici parçası ise ortaçağ şövalyelerinin zırhını tamamlayanlara benzeyen gümüş ve altın rengi çizmeler.

Bütün koleksiyonun göze çarpan bir başka özelliği ise giysilerin eskitilmiş görünümü. Gvasalia’ya göre, sürdürülebilirlik ve akıllı tüketim yakın gelecekte bizi giysilerimizi parçalanana kadar giymeye itecek. Bu nedenle tasarımcı koleksiyonu fazlaca giyilmiş ve eski gibi görünen giysilerle donatmış.

Eğer siz de Gvasalia’nın distopik geleceğini deneyimlemek ve Balenciaga’nın sonbahar 2021 koleksiyonuna göz atmak isterseniz Afterworld: The Age of Tomorrow’u bu linke tıklayarak oynayabilirsiniz.


Önerilen yazılar