MAKALE

Başarılı İnsanların Tuhaf Uyku Alışkanlıkları...

Başarılı İnsanların Tuhaf Uyku Alışkanlıkları

Uyku hepimiz için yaşamsal derecede önemli. Fakat dünyada farklı alanlardaki başarılarıyla tanıdığımız bazı isimler, uyku alışkanlıklarındaki farklılıklarla da dikkat çekiyor.

Dengeli bir uyku, hayat standardımızı ve ilişkilerimizin kalitesini belirliyor. Bazı insanlar çok az uyuyarak başarılı olabiliyor. Hayatlarını bu şekilde planladıkları için bu döngüye bir süre sonra hem fiziksel hem de ruhsal olarak alışmak mümkün oluyor. Başarılı insanlar, uykunun değerli olduğunu biliyor, ama zamanı kullanmayı daha fazla önemsiyor.

Aslına bakarsanız kısalığından ya da uzunluğundan ziyade kaliteli bir uyku her şeyden daha önemli. Şimdi başarılı insanların ne kadar uyuduklarına ve ilginç uyku alışkanlıklarına bir göz atalım.

iStock_000053282414_Medium_840x600

Uyuyabilmek İçin Ses Geçirmeyen Oda

Yıldız oyuncu Tom Cruise, epey kötü horluyor. Bu nedenle ses geçirmez bir odada uyuyor. Bir zamanlar çocuk odası olan evin arka odasında, huzur içinde uyuyabiliyor. Cruise’un bu gizemli odasını ziyaret edenler de odanın karanlık, küçük ve oldukça rahat olduğunu söylüyor.

epa04285010 US actor and cast member Tom Cruise smiles during a press conference promoting his latest movie  Edge of Tomorrow  in Tokyo, Japan, 27 June 2014. Edge of Tomorrow will be screened across Japan from 04 July. The movie is based on the science fiction novel  All You Need Is Kill  by Japanese writer Hiroshi Sakurazaka. EPA/FRANCK ROBICHON

Yastıklar Aynı Yöne Bakmalı

Bilimkurgu yazarı Stephen King’in de ilginç bir uyku alışkanlığı var: Tüm yastıklar aynı yöne bakmalı. Dişlerini fırçalayıp, ellerini yıkadıktan sonra yatağa yatan King, yastık kılıflarının açık tarafının mutlaka yatağın diğer tarafına bakması gerektiğini ve bunun nedenini bilmediğini söylüyor.

StephenKing_840x500

Günde İki Saat Uyumak

İki saatlik uykudan ne olur ki demeyin! Mucit Nikola Tesla, asla günde iki saatten fazla uyumazmış. Sınırlı bir uyku düzeni olan Tesla’nın rivayete göre bir zamanlar 84 saat boyunca hiç uyumadan laboratuvarda çalıştığı söylenir.

NikolaTesla_840x500

 

Yatak Odasından Uyku Sarayına

Huffington Post’un kurucusu Arianna Huffington, 2007 yılında yorgunluk nedeniyle başından geçen kötü bir olay sonrası geceleri iyi uyumaya karar verdi. Kabin şeklinde bir yatak ve koyu renk perdelerle kendine tam bir ‘uyku sarayı’ yarattığını söylüyor. Huffington, yatmadan önce telefonunu kapatıyor ve tüm elektronik cihazlarını başka bir odada şarja koyuyor. Sıcak bir duşun ardından şiir ya da felsefe kitabıyla uykuya dalıyor.

AriannaHuffington_840x550

Dört Ayda Bir Tatil

Yahoo’nun CEO’su Marissa Mayer tam bir işkolik. Öyle ki, bazı haftalar 130 saate yakın çalıştığı oluyor. Yani Mayer’in uykuya pek vakit ayırdığı söylenemez. Fakat buna bir çare bulmuş görünüyor ki, o da dört ayda bir, bir haftalık tatil yapması. Mayer, bu tatili kendini şarj etmek için yaptığını söylüyor.

MarissaMayer_840x550

 


Önerilen yazılar