MAKALE

Bazı Saatler Yalnızca Zamanı Göstermez

Bazı Saatler Yalnızca Zamanı Göstermez

Yüzyıllar öncesinden gelen ustalık ve estetiğin buluştuğu bu saat zamanı göstermekle kalmıyor, adeta bir masal anlatıyor.

Bazı saatler işlevselliğin ötesine geçmek üzere tasarlanır, tıpkı İsviçreli saat markası Jacquet Droz’nun bu çok özel saati gibi… Pierre Jaquet Droz, sadece 18. yüzyılda kurduğu Jaquet Droz markasının ürettiği saatlerle değil, robotların atası otomatonları ile de ün yapmış bir zanaatkardı. Markanın şimdi ürettiği modellerse hem otomatonları hem de o dönemim saat ustalığını birleştiren birer başyapıt adeta.

Koleksiyonlere yönelik üretilen The Loving Butterfly serisi, 18 karat altın ve değerli malzemelerle tasarlanmış çok özel modellerden oluşuyor. İlhamını aşk ve güvene dair Antik Yunan mitlerinden alan ve zamanın uçucu doğasını vurgulayan bu özel tasarım, saatin taç şeklindeki butonuna dokunduğunuzda hayat buluyor. Kelebek figürü kanat çırpmaya, arabanın tekerlekleri ise dönmeye başlıyor. Bu özel gösteri tam 90 saniye sürüyor ve bu süre boyunca minik kelebek kanatlarını tam 300 defa çırpıyor.

İncelediğinizde akıl almaz detaylara sahip olduğunu görebileceğiniz bu animasyon, birlikte kusursuz biçimde işleyen, 18 karat altından, kırk farklı parça ile yaratılmış. Arabanın üzerindeki Cupid figürünün yüzü ise Pierre Jaquet Droz’nunkinden başkasının değil. Bu sayede markanın kurucusuna da saygı duruşunda bulunan The Loving Butterfly saatlerinin ilk ikisi, 2017’de oniks ve sedef kullanılarak tasarlanmıştı. Geçtğimiz günlerdeyse seriye üç farklı model dahil edildi. İçlerinde en özeliyse opal bir fonun önünde 1.80 karatlık elmasların dizildiği ve yalnızca tek bir adet üretilen model.

Yüzyıllara dayanan bir ustalıkla, her bir parçası tek tek elle üretilen ve yapımı çok çok uzun saatler süren bu detaylı sanat eserleri, sanki değerli bir antika gibi görünerek saatçilik dünyasının geçmişini günümüze taşıyor.


Önerilen yazılar